Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

O bezpieczeństwie seniorów na ogródkach działkowych

24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Jarosławskiej Akademii Bezpiecznego Seniora. Tym razem zajęcia były skierowane do działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Fot. Archiwum UM

Kwietniowe spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej i było poświęcone bezpieczeństwu na ogrodach działkowych, rozwiązywaniu problemów dotyczących właściwego zabezpieczenia mienia działkowców, jak również codziennej, zwykłej rozwadze, ostrożności i czujności w czasie rekreacji i odpoczynku na terenie ogrodów działkowych.

Zastępca Komendanta Straży Miejskiej, Janusz Sobejko i funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Jarosławiu, asp. Dobromir Florek przekazali informacje oraz instrukcje dotyczące zabezpieczenia mienia działkowców przed "nieproszonymi gośćmi" - złodziejami i wandalami, którzy mogą zagrażać ich bezpieczeństwu, dokonywać kradzieży wartościowych rzeczy, narzędzi ogrodniczych, czy też niszczyć infrastrukturę ogrodów.

Szczególną uwagę poświęcono pozostawianiu bez nadzoru, w trakcie wykonywania prac ogrodniczych - telefonów, kluczy, portfeli, torebek, które to przedmioty mogą stanowić zachętę dla złodziei. To z kolei może doprowadzić do jeszcze większych strat w mieniu np. kradzieży pojazdu, włamania do mieszkania, ale również posłużenia się kartami bankomatowymi czy też wyłudzenia kredytów na podstawie skradzionych działkowcom dokumentów tożsamości. Wyczulono działkowców na zachowanie zwykłej czujności i roztropności.

W drugiej części spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące czystości i porządku w obrębie ogrodów działkowych, omówiono przypadki niewłaściwego pozbywania się odpadów i nieczystości oraz podrzucania sąsiadom śmieci.

Organizatorzy przekazali, uczestniczącym w spotkaniu, prezesom Rodzinnych Ogrodów Działkowych  1200 szt. ulotek informacyjnych, które zostaną przekazane ich działkowcom w trakcie najbliższych walnych zebrań sprawozdawczych w poszczególnych ogrodach.

Poniżej kilka rad, jakie funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej przekazali działkowcom. Stosowanie się do nich może pomóc w uniknięciu kradzieży:

-        podczas prac na działce nie pozostawiać cennych przedmiotów bez nadzoru,

-        w altance nie przechowywać wartościowych rzeczy ,

-        zwracać uwagę na obce osoby przebywające na ogródkach działkowych,

-        kiedy mamy wątpliwości, co do zachowania nieznanych osób, podejrzanego ich zachowania niezwłocznie dzwońmy na Policję,

-        w miarę możliwości zwracajmy uwagę kto przebywa na działce sąsiada, w razie wątpliwości zadzwońmy do sąsiada.

W załączniku dostępna jest rówbnież ulotka, w której można znaleźć kilka informacji ważnych dla bezpieczeństwa działkowców.

 

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(30.04.2014 | aktualizacja 30.04.2014 12:07)
Archiwum
Kwiecień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30