Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Czytanie łączy pokolenia”

Pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Tydzień Bibliotek. W ramach wydarzenia Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry przygotowała wiele ciekawych propozycji zarówno dla najmłodszych jak i starszych czytelników. W inauguracji 8 maja uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta. W Dniu Bibliotekarza burmistrz Andrzej Wyczawski złożył życzenia jarosławskim pracownikom placówek bibliotecznych.

Od kilkunastu lat w ramach Tygodnia Bibliotek obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. To najlepsza okazja do popularyzowania działalności biblioteki oraz przedstawienia dokonań jej pracowników. 8 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry z dyrekcją, bibliotekarzami, emerytowanymi pracownikami, przedstawicielami zaprzyjaźnionych instytucji oświatowych spotkał się burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz sekretarz miasta Jan Biłas.

- Miejska Biblioteka od wielu lat ma się czym pochwalić. Nowa siedziba budzi zachwyt nie tylko mieszkańców miasta, została doceniona na Podkarpaciu i forum ogólnopolskim. W 2013 r. odwiedziło nas 104 tys. osób, bibliotekarze udostępnili 175 tys. woluminów książek, czasopism i zbiorów multimedialnych. Do biblioteki zapisało się ponad 11 tys. osób, co oznacza, że co trzeci mieszkaniec miasta jest naszym czytelnikiem - mówiła dyrektor placówki, Elżbieta Tkacz podsumowując ubiegły rok.
- Te wszystkie działania nie byłyby możliwe bez stałej współpracy i okazywanej nam pomocy ze strony władz miasta Jarosławia. To, że jesteśmy najnowocześniejszą biblioteką na Podkarpaciu jest niezaprzeczalną zasługą Urzędu Miasta Jarosławia - podkreśliła E. Tkacz.
Z kolei gospodarz miasta dziękując dyrekcji oraz wszystkim bibliotekarzom w dniu ich święta mówił: - Ta biblioteka żyje zupełnie innym życiem (...) nie tylko jest nowoczesna, ale naprawdę może być naszą dumą; widać, że się rozwija. Ciesze się także z tego, że patrząc na perspektywę ogólnowojewódzką otrzymujemy coraz więcej pochwał, słów uznania, podpowiedzi nowych kierunków rozwoju.

Spotkanie rozpoczął program artystyczny pt. „Czytanie łączy pokolenia" w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 3, pod kierunkiem Anny Paweli. Artyści otrzymali od burmistrza Andrzeja Wyczawskiego upominki ufundowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Inauguracja Tygodnia Bibliotek była doskonałą okazją do złożenia pracownikom MBP oraz emerytowanym bibliotekarzom podziękowań, życzeń oraz wręczenia listów gratulacyjnych.

Nagrody odebrali również laureaci konkursu ogłoszonego z okazji przypadającego „Roku Czytelnika". „Z książką na pierwszym planie" to hasło, na którym opierali się jarosławscy gimnazjaliści tworząc prezentacje multimedialne i filmy. I miejsce zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 (Marta Malec i Urszula Sobiecka), II miejsce zdobyła Dominika Barnik z Publicznego Gimnazjum nr 3, a wśród wyróżnionych prezentacji znalazły się prace zbiorowe uczniów z PG nr 5 oraz dwie z PG nr 1. Nagrodę specjalną otrzymał film uczennic z PG nr 1. Serdecznie gratulujemy!

***

Tydzień Bibliotek wpisuje się w kalendarz imprez czytelniczych, których w 2013 r. jarosławska biblioteka zorganizowała łącznie ponad 400, a uczestniczyło w nich 11 tys. czytelników. W czerwcu biblioteka przystąpi do ogólnopolskiego portalu internetowego w.bibliotece.pl, który umożliwi czytelnikom dostęp do centralnego katalogu zbiorów. Placówka przygotowuje się do uruchomienia internetowego modułu rezerwacji i zamawiania książek, niebawem zamierza również przystąpić do największej platformy książek elektronicznych e-book umożliwiającej dostęp do elektronicznych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystyki.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(10.05.2014 | aktualizacja 12.05.2014 14:03)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31