Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Lipiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W 71. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

Dzisiaj, 11 lipca mija 71 lat od „Krwawej niedzieli” - kulminacji zbrodni dokonanej na Wołyniu przez UON-UPA na polskiej ludności. Bestialski mord na Kresach Południowo-Wschodnich, w którym zginęło ponad 100 tys. rodaków upamiętnia monument na Starym Cmentarzu, tam m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta złożyli wiązanki kwiatów.

Od 26 czerwca 2013 r. materialnym symbolem naszej pamięci o Zbrodni Wołyńskiej jest tablica ustawiona tuż za bramą Starego Cmentarza w Jarosławiu, przed którą dzisiaj zebrali się samorządowcy, radni, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy, aby uczcić pamięć o Polakach, w bestialski sposób zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Południowo-Wschodnich. „Nie o zemstę - lecz o pamięć wołają ofiary", taki cytat widnieje na tablicy i właśnie o pamięć apelował dzisiaj w imieniu burmistrza miasta, jego zastępca Bogdan Wołoszyn. - Niech ten pomnik, przy którym stoimy, będzie pamięcią zarówno dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń Polaków. Niech to będzie krzyk historii, aby taka tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła. Głos zabrał również zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Artur Dobrucki: - Uroczystość na jarosławskim cmentarzu należy do jednych z nielicznych w Polsce - mówił nawiązując do milczących mediów na ten temat. - Jeżeli nie będzie się o nich pamiętać, to tak jakby zginęli po raz drugi - podkreślił krewny Polaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego i modlitwy w intencji poległych odmówionej przez kapelana Garnizonu Jarosław ks. mjra Tomasza Skupienia. Na koniec kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje: Urzędu Miasta i Rady Miasta reprezentowanych przez zastępcę burmistrza Bogdana Wołoszyna, sekretarza miasta Jana Biłasa i radną Jolantę Korbur, służby mundurowe, przedstawiciele Starostwa, Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, NSZZ „Solidarność" ZR Ziemia Przemyska, Związku Strzeleckiego „STRZELEC" JS 2025, jarosławskich oddziałów Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce oraz Związku Inwalidów Wojennych RP.

Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu.

Więcej zdjęćdo obejrzenia w GALERII.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(11.07.2014 | aktualizacja 11.07.2014 23:46)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30