Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

24 października finał konkursu im. Jerzego Hordyńskiego

Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. W najbliższy piątek, 24 października odbędzie się jego XIII edycja, która przypada w 95. rocznicę urodzin poety. W miniony piątek przed komisją konkursową zaprezentowało się 33 uczestników.

W najbliższy piątek, 24 października usłyszymy finalistów XIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego. Najlepsi zostali wybrani z grona 33 uczestników, podczas ubiegłotygodniowych przesłuchań. Tym razem interpretacji poddawane były nie tylko wiersze Jerzego Hordyńskiego, ale również Danuty Bielec i to właśnie za najlepsze recytacje ich twórczości, w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji organizatorzy konkursu wręczą w piątek nagrody i wyróżnienia. Finał rozpocznie się o godz. 10.00. W skład komisji wchodziły: Marta Zadorożny reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Zofia Kolasa - instruktor z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry. Przesłuchania prowadził insp. Marek Piotrowski z Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta.

Dla przypomnienia: Inicjatorem tej formy promocji twórczości Jerzego Hordyńskiego, a także pomysłodawcą poszerzenia jej o twórczość własną jest Antoni Maria Kraus - krewny poety, który po jego śmierci wysłał list do Urzędu Miasta i Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Korespondencja stała się inspiracją do przygotowania po raz pierwszy w 2002 r. przez śp. Józefę Frendo - prezes SMJ, konkursu poetycko-recytatorskiego poświęconego pamięci jarosławianina. W organizację wydarzenia od samego początku aktywnie włączył się również Urząd Miasta.

Konkurs im. Jerzego Hordyńskiego to nie jedyna forma pamięci o poecie, który urodził się 18.10.1919 r. w Jarosławiu, tutaj spędził dzieciństwo i wczesną młodość. M.in. na domu przy ul. Dąbrowskiego 4, od 21 listopada 2001 r. znajduje się tablica pamiątkowa ufundowana przez Radę i Zarząd Miasta. Również Rada Miasta 13 czerwca 2008 r.,  w 89. rocznicę urodzin poety oraz 10. rocznicę jego śmierci ustanowiła rok 2008, „Rokiem Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu", a w 2012 r. w hołdzie Jerzemu Hordyńskiemu Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia ufundowali tablicę znajdującą się w Centrum Kultury i Promocji. Więcej na temat inicjatyw związanych z upamiętnieniem Jerzego Hordyńskiego, biogram poety oraz wspomnienia można znaleźć TUTAJ.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Promocji, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(21.10.2014 | aktualizacja 22.10.2014 07:48)
Fot. Małgorzata Młynarska
17 października br. - przesłuchania do XIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. J. Hordyńskiego.
17 października br. - przesłuchania do XIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. J. Hordyńskiego.
Komisja konkursowa. Od lewej: Marta Zadorożny (SMJ), Elżbieta Tkacz (MBP), Zofia Kolasa (MOK).
Komisja konkursowa. Od lewej: Marta Zadorożny (SMJ), Elżbieta Tkacz (MBP), Zofia Kolasa (MOK).
Przesłuchania prowadził insp. Marek Piotrowski (Wydział EKF Urzędu Miasta).
Przesłuchania prowadził insp. Marek Piotrowski (Wydział EKF Urzędu Miasta).
Archiwum
Listopad 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30