Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

95 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

Najstarsza organizacja humanitarna w Polsce świętuje w tym roku 95 lat. To najważniejsza okoliczność dla której 28 października Oddział Rejonowy PCK w Jarosławiu zorganizował uroczystość, ale nie tylko. Dni Honorowego Krwiodawstwa, podsumowanie projektu realizowanego od kilku lat przy wsparciu Burmistrza Miasta Jarosławiu oraz rozstrzygnięcie ogólnopolskiej akcji „Wyprawka dla Żaka”, to kolejne okazje do podziękowań wszystkim zaangażowanym w szerzenie idei PCK.
Fot. Małgorzata Młynarska

Społeczność Polskiego Czerwonego Krzyża to wielka rodzina, która liczy już 95 lat. Od 1924 r. należy do niej jarosławska organizacja działająca nieprzerwanie do dzisiaj, która realizuje zadania statutowe polegające na promocji zdrowia, pierwszej pomocy i honorowego krwiodawstwa. Oddział Rejonowy PCK w Jarosławiu szczególnie skuteczny jest w pracy z młodzieżą, zajmuje się opieką społeczną, pomocą charytatywną, działa w zakresie ratownictwa, promowania idei honorowego krwiodawstwa i za tą szeroką aktywność społeczną w 2008 r. otrzymał „Jarosława" - Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia.

28 października br., w jubileuszowym spotkaniu w sali lustrzanej CKiP uczestniczyły osoby na co dzień zaangażowane w klubach Honorowych Dawców Krwi, szkolnych kołach PCK, honorowi krwiodawcy, działacze z terenu miasta oraz powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego, młodzież i dzieci. Obecni byli również: burmistrz Andrzej Wyczawski, Joanna Mordarska - naczelnik Wydziału Kultury Turystyki i Promocji, Maciej Maruszak - dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie.

Prezes Oddziału Rejonowego PCK, Jan Potoniec przypomniał kilka powodów wspólnego spotkania. Poza jubileuszem, były to obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa, podsumowanie projektu z zakresu promocji zdrowia, pierwszej pomocy i honorowego dawstwa krwi oraz rozstrzygnięcia ogólnopolskiej akcji „Wyprawka dla Żaka". Z kolei Ewa Załęska - kierownik biura ZR PCK w krótkim rysie historycznym organizacji wypunktowała najważniejsze cele działania oraz akcje, które udało się przeprowadzić. - Obecnie na terenie trzech powiatów, które obejmujemy swoją działalnością: jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego, działają 42 Kluby HDK powstałe w szkołach średnich, wyższych, przy zakładach pracy, przy OSP i PSP, parafiach, Komendach Policji, przy Domach Kultury, jednostkach wojskowych, komendach Hufca. Każdego roku krwiodawcy z naszego terenu oddają około 450 l krwi - przypomniała. Wszystko to nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu ludzi. Dlatego za dotychczasową pracę na rzecz PCK przyznano okolicznościowe statuetki, które otrzymali m.in. burmistrz Andrzej Wyczawski i prezes OR PCK, Jan Potoniec oraz odznaczenia. W dowód uznania za bezinteresowne, długoletnie oddawanie krwi odznakę II stopnia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" odebrał insp. Piotr Chrzan - pracownik Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Urzędu Miasta, a podziękowanie za aktywne wspieranie PCK Joanna Mordarska - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji. Pełna lista odznaczonych dostępna poniżej w załączniku.

- Mamy wspaniałych ludzi zaangażowanych w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża, w krwiodawstwo, ale i wiele innych ważnych inicjatyw. Możemy być pewni, że idea PCK będzie się wspaniale rozwijała - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski, który na ręce prezesa Jana Potońca, wiceprezesa Zdzisława Wójcika, kierownik Ewy Załęskiej i pozostałych członków Zarządu przekazał okolicznościowe listy gratulacyjne z najlepszymi życzenia.

W dalszej części uroczystości została podsumowana 5. edycja projektu z zakresu promocji zdrowia, honorowego dawstwa krwi oraz pierwszej pomocy, realizowanego we współpracy z Burmistrzem Miasta Jarosławia, przy wsparciu Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji. Jego uczestnicy przeszli szkolenia, a certyfikaty otrzymali właśnie 28 października. W ramach projektu został również przeprowadzony konkurs plastyczny dla najmłodszych pod hasłem „Żyję zdrowo i kolorowo". W konkursie wzięły udział dzieci z klasy Ib Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu, pod kierownictwem Bronisławy Mroczko - wychowawcy i długoletniego opiekuna szkolnego Koła PCK. Podsumowana została także ogólnopolska akcja „Wyprawka dla Żaka" polegająca na zbiórce artykułów szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci, do której włączyły się placówki z terenu miasta i powiatu.

Na zakończenie uroczystości wystąpił Mateusz Wolwowicz - uczeń klasy IVb ze Szkoły Podstawowej nr 6, przygotowany przez Małgorzatę Wojciechowską.

Więcej zdjęć w GALERII. Zapraszamy!

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(30.10.2014 | aktualizacja 03.11.2014 02:44)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31