Aktualności / wydarzenia

Światło Pokoju dotarło do Jarosławia

Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem trafiło 19 grudnia do naszego miasta. O godzinie 17.00 rozbłysnęło na Rynku. Harcerze Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki" Puzon oraz burmistrz Waldemar Paluch przekazali symboliczne światełko mieszkańcom.

„W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczysty ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat" - czytamy na www.swiatlo.zhp.pl

Betlejemskie Światełko Pokoju dociera do Europy za pośrednictwem austriackich harcerzy. Następnie przekazywane jest ono z rąk do rąk przez kolejnych skautów. Płomień zapalony w Betlejem dotarł do Polski już po raz 24. Polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światełko 14 grudnia. Za ich pośrednictwem ogień dociera do wszystkich miast, urzędów, kościołów czy szpitali. Symboliczne światełko 19 grudnia dotarło również do naszego miasta.

Harcerze Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki" Puzon w Jarosławiu przekazali Betlejemskie Światło burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi. Od światełka burmistrz rozpalił ognisko, tak aby każdy mieszkaniec naszego miasta mógł zapalić przniesioną świeczkę czy lampion i zabrać symboliczny płomień do swojego domu.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Monika Sadurska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(22.12.2014 | aktualizacja 22.12.2014 13:27)
Fot. Monika Sadurska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65