Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosław w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony żołnierzom partyzantki antykomunistycznej, którzy z bronią w ręku opierali się powojennej sowietyzacji Polski. W naszym mieście z tej okazji zorganizowano liczne wydarzenia: biegi, wystawa, prelekcja, koncert i Msza św. – tak Jarosław uczcił pamięć o bohaterach.

W niedzielę (1 marca) w całej Polsce, środowiska patriotyczne, organizacje społeczne i samorządy złożyły hołd niezłomnym bohaterom, wyklętym za obronę naszej niepodległości. W naszym mieście obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się Mszą św. w bazylice oo. Dominikanów. Później w budynku Publicznego Gimnazjum nr 2 uczniowie gimnazjum nr 3 zaprezentowali program artystyczno-historyczny pt. „Wyklęci we własnej Ojczyźnie". Tam również wystąpił z prelekcją Tomasz Bereza z Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów. W wystąpieniu skupił się na sylwetkach „żołnierzy wyklętych" działających na ziemi jarosławskiej m.in. Wojciecha Szczepańskiego, Ludwika Reichela, Tadeusza Pleśniaka oraz Władysława Koby. Jednak jak sam podkreślał: - Takich przykładów jest wiele, wystarczy przejść się na jarosławski cmentarz. W warunkach jarosławskich zostali oni wyklęci między 6 a 13 sierpnia 1944 r. 13 sierpnia doszło do pierwszych masowych aresztowań. Proces wyklęcia trwał praktycznie do końca 1989 r. Oficjalna władza skazywała takich ludzi, którzy najpierw walczyli z Niemcami, a potem nie skapitulowali przed Sowietami na zapomnienie. T. Bereza dodał również: - Jarosław nie ma się czego wstydzić, jeżeli chodzi o upamiętnienie tych ludzi po 1989 roku; są ulice, skwery, pomniki, tablice pamiątkowe. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wiedza o przeszłości również będzie towarzyszyć następnym pokoleniom.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem kpt. Władysława Koby. Wiązanki złożyli: burmistrz Waldemar Paluch wraz przedstawicielami Rady Miasta Jarosławia, w tym z przewodniczącym Januszem Szkodnym; parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych i społecznych. Tuż obok pomnika prawie 500 osób - uczestników Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym" czekało na sygnał do startu.

- Stojąc dziś przy pomniku kpt. Władysława Koby - urodzonego w Jarosławiu patriocie, który w 1940 roku podjął działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, oficera legionów i uczestnika kampanii wrześniowej - rozpoczniemy Bieg, aby w ten symboliczny sposób upamiętnić wszystkich polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Cieszę się, że nasze miasto dołączyło do tej ogólnopolskiej akcji i organizacji Biegu Tropem Wilczym. Radość jest tym większa, że do naszego biegu zgłosiło się blisko pół tysiąca osób - mówił burmistrz Waldemar Paluch.

Symboliczną trasę 1963 metrów głównymi ulicami Jarosławia spod pomnika na rynek, pokonali nie tylko mieszkańcy naszego miasta i powiatu, ale również osoby z Gdańska, Krakowa, Zabrza, Rzeszowa, Stalowej Woli, Przemyśla, Przeworska, Łańcuta, Markowej, Grodziska Dolnego, Radymna, Sieniawy, czy Miękisza Starego. Najmłodszym uczestnikiem był 5-letni chłopiec, a wśród najstarszych osoby po 60. roku życia.

Każdy z uczestników, który dotarł na metę otrzymał od burmistrza Waldemara Palucha medal. A po wyczerpującym biegu mógł posilić się ciepłą zupą. Wydarzenie uświetnił występ solistów Miejskiego Ośrodka Kultury, którzy zaprezentowali piosenki żołnierskie.

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się również Podkarpacki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, koncert patriotyczn Raper Dempsey w MOK oraz kwesty uliczne.

 

Monika Sadurska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(02.03.2015 | aktualizacja 03.03.2015 14:41)
Fot. Monika Sadurska
Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956 znajdująca się przy ul. Sienkiewicza w Jarosławiu.
Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956 znajdująca się przy ul. Sienkiewicza w Jarosławiu.
Msza św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej.
Msza św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej.
Tomasz Bereza z Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów.
Tomasz Bereza z Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów.
Program artystyczny w wykonaniu uczniów PG 3.
Program artystyczny w wykonaniu uczniów PG 3.
Do biegu, gotowi, start!
Do biegu, gotowi, start!
Fot. Krzysztof Peszko
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30