Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Katyń i Smoleńsk - pamiętamy!

Ponad 250 ofiar NKWD oraz 96 osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem upamiętnia pomnik na dziedzińcu Kościoła pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Tam 10 kwietnia br., w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy miasta uczcili pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Mszy św. przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek, a kwiaty pod pomnikiem złożyła m.in. delegacja Urzędu Miasta na czele z burmistrzem Waldemarem Paluchem.

W 75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej jarosławianie uczcili pamięć o oficerach pomordowanych w 1940 r. przez NKWD oraz tych, którzy zginęli tragicznie pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości rocznicowe bestialskiego mordu.

Od kilku lat główne uroczystości odbywają się w kościele pw. Chrystusa Króla oraz przez Pomnikiem Katyńskim, po 2010 r. Pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim. 10 kwietnia we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka uczestniczyli m.in. przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Smoleńskich, burmistrz miasta Waldemar Paluch, dyrektor Wydziału Oświaty Bogdan Wołoszyn, radni z przewodniczącym Januszem Szkodnym, parlamentarzyści, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, związków, stowarzyszeń oraz dzieci i młodzież jarosławskich szkół.

W homilii ks. bp Stanisław Jamrozek mówiąc o zbrodni sowieckiej i tragedii z 10 kwietnia 2010 r. zaznaczył, że: - Obydwa te wydarzenia łączy jeden mianownik - zginęli ludzie naprawdę wielcy, kochający Polskę; zginęła elita polityczna, intelektualna naszego kraju. Przywołując postać biblijnego Abrahama podkreślił, że nie powinniśmy bać się szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania o przyczyny zarówno zbrodni katyńskiej jak i katastrofy sprzed pięciu lat. Na zakończenie Eucharystii, ks. prałat Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski zauważył jak ważny jest udział młodzieży w uroczystościach rocznicowych: - To bardzo budujący obraz dający nadzieję, że w młodym pokoleniu jest wielkie przywiązanie do wartości i że chcą budować naszą Ojczyznę łącząc sprawy tradycji narodowej z tradycją religijną, z głęboką wiarą.

Przed pomnikiem głos zabrał m.in. burmistrz Waldemar Paluch. - Czym jest dla nas Katyń? Miejscem kaźni, tragicznym wydarzeniem z podręczników historii, narodowym męczeństwem z odległej już przeszłości? Katyń to przede wszystkim tysiące biografii naszych rodaków, które próbowano wymazać, a które dzięki nam wszystkim są wiecznie żywe - mówił. Bolesnymi wspomnieniami rodzinnymi podzieliła się również Zofia Rutkowska - przewodnicząca przemyskiego koła Stowarzyszenia Ofiar Rodzin Katynia Polski Południowej, której NKWD zamordowało ojca. 

Na dziedzińcu kościoła został odegrany hymn państwowy, odczytano Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły pod Pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim kwiaty m.in. burmistrz miasta Waldemar Paluch wraz z dyrektorem Wydziału Oświaty Bogdanem Wołoszynem i komendantem Straży Miejskiej Andrzejem Jędrejko, delegacja Rady Miasta z przewodniczącym Januszem Szkodnym, wiceprzewodniczącymi Jarosławem Pagaczem i Tadeuszem Słowikiem, rodzina śp. gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego zmarłego w katastrofie oraz bliscy zamordowanych w Katyniu i Charkowie.

Uroczystość uświetniły Kompania Honorowa WP, poczty sztandarowe i harcerze.

Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII. Zapraszamy!

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(11.04.2015 | aktualizacja 13.04.2015 07:49)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31