Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Honorowy tytuł dla prof. Elżbiety Starosławskiej

W uznaniu dla znaczących osiągnięć na polu nauki oraz za ofiarną, niezwykle życzliwą pomoc udzielaną pacjentom, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska odebrała 18 czerwca akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia. Jarosławianka z pochodzenia, obecnie dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli nie kryła wzruszenia podczas uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury. - Jestem dumna, że urodziłam się w jednym z najurokliwszych miast Polski - mówiła.

W październiku ub. r. Rada Miasta Jarosławia zdecydowała o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta prof. dr hab. n. med. Elżbiecie Starosławskiej - jarosławiance z pochodzenia, która od 2006 r. kieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. „Królowa lubelskiej onkologii" , bo tak nazywana jest dyrektor, 18 czerwca odwiedziła rodzinne strony.

- Jestem dumna, że urodziłam się i dorastałam w jednym z najurokliwszych miast Polski. Moi przyjaciele z którymi dzisiaj jestem w pełni podzielają to zdanie i podobnie jak ja twierdzą, że mieszkają tu wspaniali i dobrzy ludzie - mówiła Honorowa Obywatel tuż po odebraniu tytułu z rąk przewodniczącego Rady Miasta, Janusza Szkodnego. Gratulacje i podziękowania złożyli również wiceprzewodniczący Jarosław Pagacz i Szczepan Łąka oraz burmistrz Waldemar Paluch.

Przewodniczący przed wręczeniem tytułu przypomniał zasługi dyrektor odwołując się do laudacji wygłoszonej przy okazji nadania prof. Starosławskiej przez papieża Benedykta XVI Orderu Rycerskiego Świętego Sylwestra. - Od wielu lat większość swego życia i energii oraz całe serce i troskę oddaje chorym onkologicznie, reprezentując światowy poziom sztuki medycznej (...) Reprezentuje sztukę lekarza autentycznie chrześcijańskiego, cenionego przez opinię publiczną i władze, które ostatnio powierzyły jej wielkie dzieło rozbudowy szpitala i jego modernizację jako osobie kompetentnej, na wskroś uczciwej i oddanej.

Uroczystość wywołała wielkie wzruszenie. Honorowa Obywatel gratulacje odbierała od zaproszonych gości; najbliższych, którzy towarzyszyli jej w tym dniu, przyjaciół i znajomych z lat szkolnych oraz m.in. doc. dr. hab. n. med. Stanisława Sobockiego, który niedawno również dołączył do grona Honorowych Obywateli. Wizyta profesor oraz delegacji z Lublina była też okazją do zwiedzenia miasta. Przewodnik Zofia Krzanowska oprowadziła gości po najpiękniejszych miejscach w Jarosławiu. Nie mogło zabraknąć wizyty w ratuszu - sali narad i wejścia na wieżę ratuszową.

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu, jest absolwentką I LO im. Mikołaja Kopernika, ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie. W 2013 r. uzyskała tytuł profesora. Od 2006 r. kieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Za swoją działalność dla dobra pacjenta, zasługi dla rozwoju szpitala i osiągnięcia naukowe, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł „Lublinianki 2007 Roku", medal Prezydenta Lublina, od grudnia 2011 r. wchodzi w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Wyjątkowym wyróżnieniem dla prof. Starosławskiej jest przyznany przez papieża Benedykta XVI Order Rycerski Świętego Sylwestra. Członkostwo w Zakonie Rycerzy Św. Sylwestra łączy się z przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza.

Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(23.06.2015 | aktualizacja 26.06.2015 08:14)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31