Aktualności / wydarzenia

Przedszkolna 9 z nową ofertą - sala kulinarna

18 września 2015r. w Miejskim Przedszkolu Nr 9 im. Jana Brzechwy odbyła się wyjątkowa uroczystość - otwarcie Sali Kulinarnej i Terapii Zajęciowej dla dzieci. Dzieło to powstało dzięki programowi Fundacji z Serca - Wolontariatowi Pracowniczemu PGE „Pomagamy” i wolontariuszom - pracownikom i rodzicom Miejskiego Przedszkola Nr 9 im. Jana Brzechwy. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Fundacji z Serca, Bogdan Wołoszyn - dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta oraz rodzice, pracownicy - wolontariusze i dzieci. Inicjatorami powstania Sali Kulinarnej i Terapii Zajęciowej dla dzieci byli rodzice absolwentów przedszkola i dyrektor - Agaty Kolasa-Skiba.
Fot. Archiwum MP 9

Tworząc salę kulinarną położymy szczególny nacisk na zdrowe odżywianie,  opanowanie umiejętności samoobsługowych w zakresie przygotowywania posiłków. Wzbudzenie zainteresowania pracą w kuchni. Celem ogólnym sali kulinarnej i terapii zajęciowej będzie kształtowanie kulinarnych zainteresowań u dzieci. Motywowanie do możliwie największej samodzielności dzieci  w zakresie estetycznego przygotowywania posiłków i ich spożywania.

W spożywaniu posiłków można znaleźć przyjemność i zabawę. Łącząc to działanie z przygotowywaniem potraw możemy stworzyć możliwości skutecznej rewalidacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Przebywając w kuchni dziecko odbiera bowiem wiele silnych bodźców: kształt, kolor, zapach, smak, dźwięk. Kuchnia wypełniona wieloma różnymi urządzeniami - produktami spożywczymi, sprzętami - może służyć jako doskonałe miejsce do usprawniania dziecka. Sprzymierzeńcem w tej pracy będzie apetyt dzieci, a to pozwoli na skupienie uwagi, ulepszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, porozumiewania się w grupie, dzięki czemu można powiększyć zasób gestów i słów u dziecka i daje wiele innych możliwości rozwoju. Nie bez znaczenia jest również fakt, że za wzmożony wysiłek będzie szybko odebrana nagroda. Przygotowanie potrawy przez dzieci będzie tylko połową zadania, drugą część stanowić będzie konsumpcja, kolejne wyzwanie - estetyczne spożywanie posiłku.Dzięki temu przedsięwzięciu wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom dzieci i rodzicom, dokonaliśmy uatrakcyjnienia  warsztatu pracy o nowe pomysły pracy pedagogicznej. Wzbogaciliśmy ofertę edukacyjną przedszkola, podniosłyśmy przez to efektywność działań edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych. Pani dyrektor zaprezentowała krótki film pt. „Pamiętnik z wakacji 2015" przedstawiający długą drogę powstania Sali Kulinarnej i pracę wolontariuszy podczas wakacji, a dzieci przedstawiły piękny program artystyczny o „Witaminkach i zdrowym odżywianiu". Od 12 już lat aktywnie w przedszkolu promujemy zdrowie biorąc udział w różnych przedsięwzięciach prozdrowotnych w mieście i powiecie. Jednym z głównych priorytetów zdrowego stylu życia w naszym przedszkolu jest zdrowe odżywianie rozwijane wśród dzieci, rodziców i pracowników przedszkola.
1 września w przedszkolach i szkołach weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Celem nowelizacji ustawy jest wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci przez ograniczenie dostępu do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników niezalecanych dla ich rozwoju. W naszym przedszkolu od lat obowiązuje zdrowe żywienie i dbanie o bogaty jadłospis dla dzieci m. in. w owoce, warzywa, produkty zbożowe, sałatki, produkty mleczne, dostęp do wody pitnej przestrzegając  przy tym odpowiednie normy żywieniowe oraz wymagania sanitarno-higieniczne w zbiorowym żywieniu biorą pod uwagę przede wszystkim jakość zdrowotną żywności i bezpieczeństwo żywności.Cała społeczność przedszkolna pozytywnie nastawiona jest do zmian na rzecz rozwoju dzieci i nie zaskoczyły nas nowe przepisy żywieniowe. Należy zapobiegać otyłości naszych dzieci, dbać o ich wartościowe odżywianie i zdrową przyszłość.

 

Agata Kolasa - Skiba

Publikacja: Wydział Oświaty
(21.09.2015 | aktualizacja 21.09.2015 13:44)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65