Aktualności / wydarzenia

1 listopada kwesta na Starym Cmentarzu

Od wielu lat w Dniu Wszystkich Świętych organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Jarosławiu. W najbliższą niedzielę, 1 listopada będziemy mogli po raz kolejny wesprzeć akcję, dzięki której udało się zachować wiele cennych pomników jednej z najstarszych w Europie, pozamiejskich nekropolii.
Kaplica cmentarna z 1832 r. - pierwsza poważna inwestycja na cmentarzu od jego założenia w 1784 r. Obiekt fundacji Franciszki Gneiser. | Fot.  Małgorzata Młynarska
Kaplica cmentarna z 1832 r. - pierwsza poważna inwestycja na cmentarzu od jego założenia w 1784 r. Obiekt fundacji Franciszki Gneiser.
Fot. Małgorzata Młynarska
W 2013 r. pracami remontowo-konserwatorskimi został objęty m.in. nagrobek mjra Leona Czechowskiego... | Fot.  Jadwiga Stęchły (2)
W 2013 r. pracami remontowo-konserwatorskimi został objęty m.in. nagrobek mjra Leona Czechowskiego...
Fot. Jadwiga Stęchły (2)
a rok wcześniej (2012) nagrobek 4-letniej Krzysi, córki Heleny i Józefa Szczurków.
a rok wcześniej (2012) nagrobek 4-letniej Krzysi, córki Heleny i Józefa Szczurków.

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Jarosławiu ma już ponad 20-letnią tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w 1992 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis i co roku przy zaangażowaniu środków z budżetu miasta, pozwala na objęcie pracami remontowo-konserwatorskimi cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobnych pomników.  

W najbliższą niedzielę, 1 listopada  przed główną i boczną bramą Starego Cmentarza oraz na alejkach cmentarnych po raz kolejny będą kwestowali wolontariusze, przedstawiciele instytucji, czy stowarzyszeń. Przyłączą się do nich też członkowie jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, ponieważ akcja poszerzona zostanie o zbiórkę pieniędzy na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie. Kwestujących spotkamy w godz. 8.00-14.00.

Organizator kwesty: Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy; współorganizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich.

Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat zebrane fundusze oraz przeznaczone kwoty z budżetu miasta (łącznie ponad 240 tys. zł) pozwoliły uratować wiele obiektów na Starym i Nowym Cmentarzu. Jakie pomniki zostały poddane pracom remontowo-konserwatorskich można zobaczyć w zakładce RENOWACJE.

Dla przypomnienia

Stary Cmentarz w Jarosławiu został założony w 1784 r. na Przedmieściu Krakowskim, niemal natychmiast po ukazaniu się dekretu cesarskiego Józefa II. Rok później dokonano na jego terenie pierwszych pochówków. To dlatego posiada wcześniejszą datę założenia od większości innych cmentarzy, w tym tak znanych jak Łyczakowski we Lwowie, Powązkowski w Warszawie, Rossa w Wilnie, czy Rakowicki w Krakowie. Na jednej z najstarszych w Europie pozamiejskich nekropolii znajdują się dzieła sztuki sepulkralnej z XIX i XX w., nagrobki osób zasłużonych dla kraju i miasta m.in. majora Leona Czechowskiego.
Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.10.2015 | aktualizacja 02.11.2015 12:44)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65