Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Królewski orszak na ulicach Jarosławia

6 stycznia 2016 r. ulicami Jarosławia przeszedł Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu prowadzeni przed barwne i z każdym rokiem coraz bogatsze korowody, wyruszyli z czterech stron miasta, by dotrzeć do symbolicznej stajenki betlejemskiej na rynku. Wyjątkowo, w 1050-lecie Chrztu Polski w orszaku pojawiły się też postaci historyczne: Mieszko I, Święta Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, czy Jan III Sobieski z Marysieńką. Tak uroczyście w Jarosławiu świętowaliśmy po raz piąty.

Od kilku lat 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast i miejscowości w Polsce oraz za granicą przechodzą barwne Orszaki Trzech Króli. Wydarzenie nawiązuje do polskiej, bogatej tradycji jasełkowej i pozwala rodzinnie, bardzo radośnie przeżywać jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W Jarosławiu od 2012 r. przedsięwzięcie mobilizuje różne środowiska z całego powiatu, od najmłodszych do najstarszych, a przygotowania trwają nawet kilka miesięcy.

Tegoroczny orszak był wyjątkowy ze względu na wiele akcentów nawiązujących do przypadającego 1050-lecia Chrztu Polski. Trzem Mędrcom zmierzającym konno i na wielbłądzie do symbolicznej szopki na rynku towarzyszyły postaci historyczne: Mieszko I z wojami, Święta Królowa Jadwiga z dwórkami, Władysław Jagiełło z rycerzami, czy Jan III Sobieski i Marysieńka z oddziałem husarii. Pojawiły się też wojska z różnym epok i mali święci Kościoła Katolickiego.

Król Baltazar w niebieskim Orszaku Afrykańskim przemierzał ulice miasta z kościoła oo. Reformatów, Melchior w zielonym Orszaku Azjatyckim z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i Kacper w czerwonym Orszaku Europejskim z kościoła pw. Chrystusa Króla. W tym ostatnim, najliczniejszym szli również parlamentarzyści, samorządowcy m.in. wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, burmistrz Waldemar Paluch z małżonką, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, sekretarz miasta dr Ewa Pieniążek, służby mundurowe, reprezentacja Uczelni i innych instytucji oraz przedstawiciele klubów sportowych. Wspólna trasa prowadziła od Bramy Krakowskiej przez ul. Grodzką na rynek, do symbolicznej stajenki betlejemskiej. Tam oczekiwał już czwarty Orszak Świętej Rodziny, który wyruszył z kolegiaty. Kulminacyjnym punktem uroczystości był pokłon Mędrców nowonarodzonemu Dzieciątku i złożenie darów, połamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie, które towarzyszyło również oczekującym na Orszaki. Gościem honorowym uroczystości i głównym pasterzem, był ks. bp Adam Szal.

  • Boże Narodzenie miało miejsce dwa tysiące lat temu, a mimo to ta wielka tajemnica jest ciągle przed nami i ciągle trzeba ją rozważać - mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Podziękował za tak liczny udział w uroczystości dzieci. - To wielki skarb, obecność dzisiaj na jarosławskim rynku dzieci ze swoimi opiekunami. To jest żywa lekcja katechezy, żywa kontemplacja tajemnicy Zbawienia - podkreślił po złożeniu Dzieciątku w darze niesionej gwiazdy. Dokonał także symbolicznego oznaczenia drzwi znakiem C+M+B.

    Pod wrażeniem organizacji orszaku była wicemarszałek Maria Kurowska. Od Marszałka Województwa Podkarpackiego, Zarządu oraz Sejmiku przekazała gratulacje i najlepsze życzenia.

  • Z kolei burmistrz Waldemar Paluch podziękował wszystkim uczestnikom Orszaku za tak liczny udział i złożył najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Szczególne podziękował skierował do ks. prałata Andrzeja Surowca - inicjatora i głównego organizatora wyjątkowego wydarzenia w naszym mieście. Świętowanie na jarosławskim rynku zakończyło połamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie.

Do współorganizacji Orszaku włączył się m.in. Urząd Miasta Jarosławia.

Więcej zdjęć w GALERII

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(07.01.2016 | aktualizacja 08.01.2016 08:52)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31