Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Zbliżamy się do Biegu Tropem Wilczym!

Zapraszamy do udziału w Biegu Tropem Wilczym - Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 28 lutego! Trasa na dystansie 1963 m przebiega podobnie jak w roku ubiegłym od pomnika kpt. Władysława Koby u zbiegu ulic Jana Pawła II i Cegielnianej (przy klasztorze oo. dominikanów) pod jarosławski ratusz. Liczymy na duże zainteresowanie i sporą frekwencję, tak jak poprzednim razem. Lista rejestracyjna na ponad trzy tygodnie przed biegiem została już zapełniona! Do zobaczenia na starcie. Ogólnopolski organizator biegu - Fundacja Wolność i Demokracja podaje, że w tym roku włączyło się do akcji aż 161 miast. W 2015 roku było niewiele ponad 80... Pamiętajmy o opłacie wpisowej - 5 zł - przy odbieraniu pakietów startowych w biurze zawodów.
Fot. źródło:https://www.facebook.com/TropemWilczym/?fref=ts

1963 m - taka długość trasy nawiązuje do roku stracenia ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka. W Jarosławiu biegniemy od pomnika kpt. Władysława Koby poniżej klasztoru oo. dominikanów, głównymi ulicami pod ratusz. Tutaj na biegaczy czekać będzie ciepła grochówka, gorąca herbata i oczywiście pamiątkowy medal. Mamy nadzieję, że wzorem ubiegłego roku spotkaja się Państwo z nami aby świętować Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czas przewidziany na pokonanie trasy wynosi 30 min. Uczestnicy biegu otrzymają od nas chorągiewkę (małą foliową, którą można dać także dziecku do ręki)

Start: 12.00 niedziela 28 lutego 2016 r.

Meta: jarosławski rynek 

Aby wziąć udział w biegu, otrzymać medal, kupon na ciepły posiłek przy mecie, należy zarejestrować się on line, następnie 27 lub 28 lutego odebrać pakiet startowy - koszulkę, numer startowy, gadżety reklamowe i kupon na ciepły posiłek- w biurze zawodow w Gimnazjum Publicznym Nr 2 ul. Jana Pawła II 26 i tam uiścić opłate starową 5 zł. Opłatę narzuciła nam Fundacja Wolność i Demokracja - główny ogólnopolski organizator akcji. 

LISTA STARTOWA ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA!

Organizatorem ogólnopolskim jest Fundacja Wolność i Demokracja, lokalnymi Burmistrz Misata Jarosławia i Starosta Jarosławski, Centrum Kultury i Promocji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół", klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu, ZHP i ZHR w Jarosławiu oraz Związek Strzelecki Strzelec, Młodzież Wszechpolska o. Jarosław.

Prezydent RP Andrzej Duda objął obchody Dnia Pamięci Żołnierza Wyklętego w tym Bieg Tropem Wilczym Patronatem Narodowym.

Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, akcja ma charakter patriotyczny, ale przede wszystkim integracyjny, rekreacyjny. Do biegu zapisują się rodzice z dziećmi, młodzież oraz starsi. Jarosławski bieg nie ma pomiaru czasu, każdy uczestnik biegu (zarejestrowany!) otrzymuje medal i pakiet startowy, nie ma niezdrowej rywalizacji i wytwarza się szczególna atmosfera. Na rynku na wszystkich czekać będzie piknik wojskowy, ciepły posiłek (kupony otrzymają biegacze w biurze zawodów razem z pakietem startowym), będzie można posłuchać piosenek żołnierskich. 

Uwaga!
W Jarosławiu mamy także "swojego" bohatera, jest nim kpt Władysław Koba - jarosławski Żołnierz Wyklęty, zgładzony dokładnie 67 lat temu - 31 stycznia 1949 r., ostatni prezes rzeszowskiego Okręgu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kapitana w 1948 r. aresztował rzeszowski oddział UB, za swoją działaność konspiracyjną został przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w bestialski sposób, a ekshumacja zwłok miała miejsce w Zwięczycy w znanej i oznakowanej od lat 70. XX wieku mogiły działaczy Okręgu WiN Rzeszów w 2015 r. prowadzona przez historyków, archeologów w obecności między innymi syna kpt. Władysława Koby - Wojciecha oraz podwładnego i przyjaciela z czasów wojny sędziego w stanie spoczynku Bogusława Nizieńskiego (Honorowy Obywatela Miasta Jarosławia). Gościem specjalnym jarosławskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierza Wyklętego w Jarosławiu będzie pan Wojciech Koba, syn kapitana Władysława Koby.
Serdecznie zapraszamy!

 

Polecamy:
Kpt Władysław Koba

 

Patronatem medialnym wydarzenie objęły:

Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Internetowa POD24, Twoja Lokalna Telewizja TwojaTV, Ekspres Jarosławski, tygodnik Życie Podkarpackie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24, tygodnik Gazeta Jarosławska

 

 

Iwona Międlar
Wydział Oświaty
(08.01.2016 | aktualizacja 18.01.2017 08:54)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31