Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

Ponad pół tysiąca uczestników jarosławskiego Biegu Tropem Wilczym pokonało w niedzielę symboliczny dystans 1963 m dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Większe zainteresowanie niż w roku ubiegłym sprawiło, że w sportowej i radosnej atmosferze nasze miasto świętowało przypadający 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - To najskuteczniejsza lekcja historii, bo jesteśmy tutaj razem, starsi i młodsi, nawet całymi rodzinami i biegniemy nie dla trofeów, ale aby oddać hołd, aby poświęcenie naszych bohaterów nie zostało nigdy zapomniane – mówił burmistrz Waldemar Paluch przed pomnikiem jarosławskiego żołnierza kpt. Władysława Koby. Gościem specjalnym obchodów był syn Kapitana, Wojciech Koba.

28 lutego Jarosław po raz drugi dołączył do „Biegu Tropem Wilczym" organizowanego aż w 170 miastach w Polsce i za granicą. Na starcie pojawiło się ponad pół tysiąca uczestników, którzy przebiegli ulicami miasta honorowy dystans 1963 metrów w specjalnych koszulkach i z biało-czerwonymi chorągiewkami.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed budynkiem na ul. Sienkiewicza. Tam delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956. W intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice oo. Dominikanów została odprawiona Msza św., a przed pomnikiem kpt. Władysława Koby odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem honorowego gościa Wojciecha Koby - syna Kapitana, parlamentarzystów Anny Schmidt-Rodziewicz i Mieczysława Kasprzaka, dyrektora generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcina Zaborniaka, burmistrza Waldemara Palucha i zastępcy Wiesława Pirożka, przedstawicieli władz powiatowych ze Starostą Tadeuszem Chrzanem, radnych miejskich z przewodniczącym Januszem Szkodnym, reprezentantów instytucji i stowarzyszeń, harcerzy, pocztów sztandarowych.

- Po 1989 roku w Jarosławiu powstały pomniki, skwery i ulice upamiętniające postaci żołnierzy niezłomnych. Najlepszym upamiętnieniem jest jednak wiedza o przeszłości, świadomość tego, jaki los spotkał ludzi, dla których dzisiaj tu jesteśmy. To najskuteczniejsza lekcja historii, bo jesteśmy tutaj razem, starsi i młodsi, nawet całymi rodzinami i biegniemy nie dla trofeów, ale aby oddać hołd, aby poświęcenie naszych bohaterów nie zostało nigdy zapomniane - mówił burmistrz Waldemar Paluch, współorganizator uroczystości. - Dziękuję wszystkim uczestnikom biegu za zaangażowanie w tę niezwykle ważną inicjatywę i mam nadzieję, że stanie się ona naszą coroczną, jarosławską tradycją - podkreślił.

Po oddaniu sygnału do startu ponad 500 osób w koszulkach z wizerunkami żołnierzy i biało-czerwonymi chorągiewkami wyruszyło „Tropem Wilczym" głównymi ulicami miasta. Honorowy dystans 1963 m pokonali nie tylko jarosławianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Były też osoby m.in. z Zamościa, Stalowej Woli, Gorlic, Rzeszowa, Przemyśla, Chełma, Medyki, Grodziska Dolnego, Łańcuta, czy Przeworska. Najmłodszy zarejestrowany uczestnik miał 4 lata, najstarszy był po 60. roku życia. Na mecie biegaczom medale wręczył m.in. Wojciech Koba, któremu podczas jarosławskich uroczystości towarzyszył wnuk Paweł Husar z córką Melanią.

Obchody na rynku zakończył piknik wojskowy z tradycyjną grochówką, pokaz sprzętu wojskowego, występ solistek Miejskiego Ośrodka Kultury; można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 24 Jarosławskiej Dywizja Piechoty - Garnizon Jarosław. Prowadzona była też ogólnopolska kwesta na rzecz budowy pomnika pamięci Polaków zmarłych w czasie wielkiego głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-1933.

grupowe.jpg

Więcej zdjęć w GALERII

cz.I - oficjalne uroczystości
cz.II - Bieg Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych
cz. III - Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych, fot. Krzysztof Peszko

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(01.03.2016 | aktualizacja 02.03.2016 11:30)
Wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników Biegu Tropem Wilczym na jarosławskim rynku. | Fot.  Małgorzata Młynarska
Wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników Biegu Tropem Wilczym na jarosławskim rynku.
Fot. Małgorzata Młynarska
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956.
Tablica znajduje się na budynku przy ul. Sienkiewicza.
Tablica znajduje się na budynku przy ul. Sienkiewicza.
W kościele oo. Dominikanów została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
W kościele oo. Dominikanów została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
Po Mszy św. uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem kpt. Władysława Koby.
Po Mszy św. uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem kpt. Władysława Koby.
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30