Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Kolory Piątej Ewangelii” oraz „Pochwalony bądź Panie” w Synagodze

21 kwietnia 2016 roku w Szkolnej Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu zostały uroczyście otwarte dwie wystawy. Jedna, pt. „Kolory Piątej Ewangelii” jako efekt pracy artystów zrzeszonych w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki podczas pielgrzymki artystycznej do Ziemi Świętej w 2015 roku, druga „Pochwalony bądź Panie” jako wystawa poplenerowa Jarosław 2016 r., zorganizowana w ramach zbliżających się obchodów 300-lecia konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (1716-2016) w Jarosławiu.

Honorowy patronat nad wystawą objął burmistrz Waldemar Paluch, a reprezentował go zastępca Dariusz Tracz, wręczając w jego imieniu upominki, gratulując artystom wspaniałych prac oraz życząc dalszych niezapomnianych i pełnych wrażeń plenerów.

Pomysłodawcą i kuratorem pleneru był o. Nikodem M. Gdyk OFM, który podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia wernisażu przedstawił i krótko zaprezentował wszystkich uczestników pleneru: Martę Andałę, Marka Andała, Włodzimierza Dąbkowskiego, Jacka Kwiatkowskiego, Mieczysławę Łazorek, Mirosławę Marcinek, Agnieszkę Miturę, Leszka Niewiadomskiego, Jolantę Opolską, Stanisława Ożoga oraz Elwirę Woźniak.

Ojciec Nikodem, franciszkanin, od lat związany jest z Ziemią Świętą za pośrednictwem Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce, organizował i organizuje liczne pielgrzymki do Ziemi Świętej, a tym razem bardzo mu zależało, aby zorganizować pielgrzymkę - plener do Ziemi Świętej, nieco inną niż dotychczasowe. Pielgrzymkę, po której pozostanie ślad, nie tylko w postaci niesamowitych wrażeń i wspomnień, które z czasem staną się ulotne, licznych i bardzo powtarzalnych zdjęć, ale przede wszystkim pozostanie ślad w formie artystycznego wyrazu - Ziemi Świętej w wersji malarskiej. Udało się. Zwieńczeniem tego artystycznego wyrazu Ziemi Świętej była dzisiejsza, pełna wspaniałych dzieł, wystawa, którą można oglądać do 17 maja br.

Organizatorami wystawy byli: Komisariat Ziemi Świętej w Polsce, Klasztor OO. Franciszkanów w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.04.2016 | aktualizacja 22.04.2016 08:19)
O. Nikodem M. Gdyk OFM - pomysłodawca i kurator pleneru
O. Nikodem M. Gdyk OFM - pomysłodawca i kurator pleneru
Tryptyk: The Holy Land - 2 Nadzieja, Wiara, Miłość, Jacek Piotr Jarosz
Tryptyk: The Holy Land - 2 Nadzieja, Wiara, Miłość, Jacek Piotr Jarosz
Archiwum