Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski z Mieszkiem i Dobrawą

22 kwietnia br. w Jarosławiu obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Na rynku pojawił się m.in. „obóz historyczny Mieszka I", były gry i zabawy z grupą rekonstrukcyjną, spektakl, koncert zespołu Twoje Niebo. - Okrągła rocznica symbolicznego aktu przyjęcia chrztu to doskonały moment do podkreślenia narodowej dumy i jedności - mówił burmistrz Waldemar Paluch witając uczestników przed ratuszem. Przemarsz barwnego korowodu prowadzonego przez księcia i jego żonę Dobrawę poprzedziła Msza św. w Kolegiacie.

Jarosławskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski rozpoczęły się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem JE abpa Józefa Michalika, który wygłosił również homilię. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, burmistrz Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, radni miejscy, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, duchowieństwo, licznie zebrana młodzież i mieszkańcy.

Na zakończenie Mszy św. abp Józef Michalik odebrał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego" nadany w tym samym dniu na sesji zorganizowanej w Muzeum-Kamienicy Orsettich. Przyjął także podziękowania od burmistrza Waldemara Palucha za dobiegającą końca posługę Metropolity Przemyskiego. Wyrazem wdzięczności był przekazany wizerunek Matki Bożej „Bramy Miłosierdzia", którego oryginał - cudowna ikona z jarosławskiej cerkwi towarzyszyła papieżowi Franciszkowi w Watykanie, podczas otwarcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.




Po Eucharystii wszyscy przeszli na rynek. Barwny korowód prowadzili książę Mieszko I z Dobrawą, za nimi podążali Rycerz Rainer Schierhorn i Maid Marta, dzieci, młodzież, poczty sztandarowe Wojska, Policji, NSZZ „Solidarność" i szkół, harcerze, Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum" oraz zaproszeni goście. - Obchody 1050-lecia Chrztu Polski mają być nie tylko uroczystym upamiętnieniem tej, jakże ważnej dla nas rocznicy, ale przede wszystkim atrakcyjną lekcją historii i okazją do podkreślenia patriotyzmu. Są wśród nas symboliczne postaci księcia i jego żony Dobrawy. (...) To ich starania doprowadziły w 966 roku do przyjęcia przez nasz kształtujący się naród wiary chrześcijańskiej - mówił burmistrz Waldemar Paluch witając wszystkich przed jarosławskim ratuszem.

Część artystyczną rozpoczął spektakl „Rzecz o Michale Archaniele - moralitet średniowieczny" w wykonaniu grupy teatralnej MOK wg „Legend Jarosławskich" Mateusza Pieniążka, w reżyserii Pawła Sroki. Na scenie wystąpił również zespół Twoje Niebo z Krakowa. Artyści przygotowali różnorodny repertuar od utworów gospel, przez reggae po rock.

Nawiązaniem do średniowiecza był „obóz historyczny Mieszka I", który na Placu św. Michała rozbiła grupa rekonstrukcyjna - Drużyna Wojów Nadwieprzańskich Czarny Odyniec. To miejsce cieszyło się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych. Na dzieci czekały gry i zabawy średniowieczne, warsztat tkacki, stanowiska z wyrobami skórzanymi i uzbrojeniem. Każdy mógł przymierzyć hełm, czy zbroję lub stanąć w szranki z wojem. Na śmiałków, którzy sprostali zadaniom i wykazali się zręcznością czekały nagrody.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Jarosławski, Proboszcz Kolegiaty pw. Bożego Ciała, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.





Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(26.04.2016 | aktualizacja 09.05.2016 09:34)
Fot. Małgorzata Młynarska
Przed rozpoczęciem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, burmistrz Waldemar Paluch uczestniczył w sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, podczas której radni podjęli uchwałę o nadaniu JE abp. J. Michalikowi tytułu "Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego". | Fot.  Konrad Sawiński (1)
Przed rozpoczęciem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, burmistrz Waldemar Paluch uczestniczył w sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, podczas której radni podjęli uchwałę o nadaniu JE abp. J. Michalikowi tytułu "Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego".
Fot. Konrad Sawiński (1)
Archiwum
Maj 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31