Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Lipiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Międzynarodowy Letni Obóz w Jarosławiu

W dniach 10-17 lipca 2016 r. odbył się Letni Obóz Dzieci i Młodzieży z Miast Partnerskich Miasta Jarosławia. Uczestnictwo w międzynarodowym obozie to nagroda dla uczniów wyróżniających się w swoich miastach sukcesami naukowymi, artystycznymi i sportowymi. Do Jarosławia przyjechali Węgrzy z X Dzielnicy Budapesztu Kőbánya, Czesi z Vyškova i Słowacy z Michaloviec. Nasze miasto reprezentowali uczniowie z jarosławskich gimnazjów. 45-osobowa grupa (39 gimnazjalistów i 6 opiekunów) została zakwaterowana w hotelu „Turkus”, gdzie miała zapewnione posiłki oraz pełny dostęp do basenów i obiektów sportowych.

Obóz  rozpoczął się miejską grą terenową po starej części miasta Jarosławia - Na jarmark do Jarosławia! Gra nawiązywała do szczególnej handlowej roli Jarosławia w Europie w XVI i XVII wieku. Młodzi Węgrzy, Słowacy, Czesi oraz Polacy w roli kupców, za pomocą map i zadań, poznali Stare Miasto i okolice. Następnie w formie przygotowanych prezentacji podzielili się swoimi wrażeniami z nietypowego zwiedzania Jarosławia. Wiedzę o mieście pogłębili jeszcze w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, uczestnicząc w spotkaniu z wiceprezesem Bogdanem Ryznerem, kolekcjonerem unikatowych pocztówek z widokami  Jarosławia. Ponadto oprowadzani przez Panie Katarzynę Krotysz i Annę Pilch z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu przeszli  nową podziemną atrakcją.  W podziemiach dużym zainteresowaniem cieszyły się  stanowiska interaktywne, pozwalające na bliski kontakt z tym co minione i zamierzchłe. Natomiast z tym co nowoczesne i przyszłościowe uczestnicy obozu zetknęli się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przywitani przez dyrektor Elżbietę Tkacz obejrzeli w kinie cyfrowym filmy w swoich językach ojczystych, zapoznali się z nowymi technologiami informacyjnymi, skorzystali z gier interaktywnych.

Plan Międzynarodowego Letniego Obozu Dzieci i  Młodzieży z Miast Partnerskich przewidywał spotkanie z gospodarzem - Burmistrzem Miasta Jarosławia. Dlatego też uczestnicy obozu trafili do Ratusza, by przywitać się  z władzami Miasta. Gości powitali i obdarowali upominkami, w imieniu własnym i Burmistrza - zastępca Dariusz Tracz oraz dyrektor Wydziału Oświaty - Renata Chlebowska i podinspektor Wydziału Oświaty - Rafał Żelazo.

Organizatorzy obozu przewidzieli  również  czas na  Dzień Czeski, Dzień Słowacki, Dzień Węgierski oraz Dzień Polski, dzięki czemu młodzież mogła poznać kulturę swoich sąsiadów i poćwiczyć w praktyce język angielski.

Uczestnicy oprócz gruntownej wiedzy o Jarosławiu mieli możliwość aktywnego wypoczynku. Był czas na kręgielnię w Szówsku, park linowy i gokarty w Radawie, dyskoteki w restauracji „Turkusowa". Nie brakło też wycieczek - do Sandomierza oraz do Bochni i Krakowa. W Sandomierzu zwiedzanie starówki, rejs statkiem po Wiśle, wyprawa w Góry Pieprzowe, w Bochni zaś - kopalnia soli, park archeologiczny, w Krakowie Wawel i Starówka.

Krzysztof Kubaszek
(22.07.2016 | aktualizacja 23.07.2016 07:19)
Fot. Anna Stec
Fot. Renata Pęcak (18)
Fot. Anna Stec
Archiwum
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31