Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Październik

Aktualności / wydarzenia

W hołdzie entuzjastce tańca

Do Panteonu Wybitnych Osobistości Jarosławia 20 października dołączyła Lidia Nartowska. W kamienicy Attavantich została odsłonięta tablica upamiętniająca wybitną choreograf i założycielkę Powiatowego Ognisko Baletowego w Jarosławiu. Wydarzenie honorowym patronatem objął m.in. Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.

20 października br. w kamienicy Attavantich została odsłonięta tablica Lidii Nartowskiej (20.03.1900-9.03.1967), upamiętniająca popularyzatorkę tańców polskich, wybitną choreograf i założycielkę Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu. Autorem realizacji jest artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz, który wykonał też pozostałe dwie tablice w Panteonie Wybitnych Osobistości Jarosławia - bo taką nazwę nosi szczególne miejsce w siedzibie Centrum Kultury i Promocji. „W hołdzie entuzjastce tańca" tablica powstała z fundacji Urzędu Miasta Jarosławia, Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.

Jej odsłonięcia dokonali: Marcin Zaborniak - dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Stanisław Sopel - sekretarz Powiatu Jarosławskiego, Tadeusz Słowik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Tomasz Wywrót - dyrektor Centrum Kultury i Promocji. W programie uroczystości znalazło się również otwarcie wystawy pamiątek związanych z Lidią Nartowską oraz koncert w Powiatowym Ognisku Baletowym poświęcony patronce.

Dla przypomnienia: Pierwszą uhonorowaną w ten sposób wybitną postacią jarosławskiego środowiska kulturalnego był Jerzy Hordyński. Odsłonięcie tablicy w zwieńczeniu z popiersiem poety odbyło się 27 października 2012 r. i poprzedziło finał XI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego noszącego jego imię. Z kolei 10 listopada 2013 r. (w przeddzień 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości), uhonorowany został Michał Zieliński - podoficer, muzyk, autor piosenki żołnierskiej „Serce w plecaku".

Panteon ma na celu skupić w jednym miejscu, na jednej ścianie (na półpiętrze Kamienicy Attavantich), popiersia z wizerunkami znamienitych jarosławian, po to by przyszłe pokolenia nigdy nie zapomniały o wybitnych mieszkańcach naszego miasta oraz ich wkładzie w dorobek kulturowy całego kraju.

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(24.10.2016 | aktualizacja 25.10.2016 08:08)
Fot. M. Młynarska
Fot. Agnieszka Lech
Fot. M. Młynarska