Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jubileuszowy konkurs im. Jerzego Hordyńskiego

Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. 28 października zakończyła się jego 15. jubileuszowa edycja. Przez ten czas przegląd gościł już ponad tysiąc uczestników, wśród których blisko 400 osób zaprezentowało własną twórczość. Szczególnym gościem jubileuszowej edycji była poetka Anna Gajda, która otrzymała honorową statuetkę konkursu.

Inicjatorem tej formy promocji twórczości Jerzego Hordyńskiego, a także pomysłodawcą poszerzenia jej o twórczość własną jest Antoni Maria Kraus - krewny poety, który po jego śmierci wysłał list do Urzędu Miasta i Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Korespondencja stała się inspiracją do przygotowania po raz pierwszy w 2002 r. przez śp. Józefę Frendo - prezes SMJ, konkursu poetycko-recytatorskiego poświęconego pamięci jarosławianina. W organizację wydarzenia od samego początku aktywnie włączył się również Urząd Miasta.

Podczas finałowego spotkania (28.10), genezę konkursu przypominał zastępca burmistrza Dariusz Tracz, który w imieniu burmistrza Waldemara Palucha podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację i pogratulował uczestnikom talentu oraz rozwijania poetyckich pasji. - Jesteśmy dumni, że w ten sposób możemy oddać hołd tak znakomitemu jarosławianinowi - podkreślił.

Uczestnicy tegorocznego konkursu recytowali nie tylko wiersze Jerzego Hordyńskiego i własną twórczość inspirowaną jego poezją, ale również poety towarzyszącego jubileuszowej edycji - Anny Gajdy. Podczas finału w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji  mieli okazję bliżej poznać jarosławską poetkę. Obecna na spotkaniu podkreśliła, że to dla niej wielkie wyróżnienie tym bardziej, że w poprzednich latach z konkursem była związana jako uczestnik i juror. W dowód wdzięczności za dzielenie się bogatym dorobkiem poetyckim otrzymała honorową statuetkę 15. edycji konkursu. Dopełnieniem była projekcja filmu o Annie Gajdzie, w którym poetka opowiada o własnym życiu, twórczości i wielu podejmowanych przedsięwzięciach. Tegoroczni zdobywcy statuetek raz jeszcze zaprezentowali się na scenie, wśród nich jedyna uczestniczka w kategorii poezja śpiewana - wyróżniona Oliwia Czubocha z MDK w Lubaczowie, która w ubiegłym roku wyśpiewała I miejsce w konkursie.

Statuetki autorstwa Dariusza Jasiewicza, nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu wręczyli: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, Grzegorz Moskal z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Elżbieta Pazyniak - naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu i Tadeusz Słowik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Dodatkowo prezes SMJ wręczył podziękowania wszystkim współorganizatorom, honorowym patronom oraz osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

WYNIKI KUNKURSU

RECYTACJA
Prezentowane utwory oceniała komisja w składzie: Jadwiga Dyr, Krystyna Cap, Jan Domka. Spośród 38 uczestników nagrodzeni i wyróżnieni zostali:

Szkoły gimnazjalne

I miejsce - Martyna Szczepańska (PG nr 1 w Przeworsku, opiekun Joanna Hołowaty)
II miejsce ex aequo
- Kinga Wańkowicz (ZS - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rokietnicy, opiekun Anna Pałys), Kinga Tkaczyszyn (PG nr 3 w Jarosławiu, opiekun Beata Bałendo)
III miejsce
ex aequo - Alicja Wysocka (PG nr 5 w Jarosławiu, opiekun Jolanta Ożga), Lidia Wiśniewska (PG nr 3 w Jarosławiu, opiekun Krzysztof Kubaszek)

Wyróżnienia: Miłosz Mazur i Gabriela Ługowska (MDK w Lubaczowie), Emila Długosz ( ZS im. Jana Pawła II w Rokietnicy), Kinga Moskal ( PG nr 1 w Jarosławiu)

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce - Małgorzata Stopyra (MDK w Lubaczowie)
II miejsce ex aequo -
Laura Bogusławska ( MDK w Lubaczowie), Izabela Krubnik (IV LO w Rzeszowie)
III miejsce ex aequo -
Kacper Byrwa i Adrianna Jaworska (ZSBiO w Jarosławiu)

Wyróżnienia: Aleksandra Majka ( LO w ZSD-GiL w Jarosławiu), Aleksander Strug (LO w ZS w Sieniawie)


POEZJA ŚPIEWANA

Wyróżnienie - Oliwia  Czubocha (MDK w Lubaczowie;  akompaniament Bartłomiej Maziarz, fortepian)

TWÓRCZOŚĆ WŁASNA
Komisja w składzie: Jadwiga Dyr, Krzysztofa Cap i Jan Domka spośród 13 nadesłanych utworów nagrodziła i wyróżnionych następujących autorów:

Szkoły gimnazjalne

II miejsce - Natalia Cużytek (PG nr 3 w Jarosławiu),
III miejsce
ex aequo - Justyna Koniuszy, Katarzyna Rogała i Aleksandra Babicz (ZS im. Jana Pawła II w Rokietnicy, opiekun Anna  Pałys).

Wyróżnienia: Dorota Sokulska, Justyna Szmuc i Justyna Wróbel (ZS im. Jana Pawła II w Rokietnicy, opiekun Anna  Pałys).

Szkoły ponadgimnazjalne

Wyróżnienie: Laura Bogusławska (MDK w Lubaczowie, opiekun Grażyna Bielec)

Studenci i osoby dorosłe

I miejsce - Anna Piliszewska z Wieliczki
II miejsce - Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty
Laureatom gratulujemy!

W podsumowaniu 15. edycji konkursu uczestniczyli: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, Grzegorz Moskal z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Elżbieta Pazyniak - naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu, Antoni Lotycz - przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta, Tadeusz Słowik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Tomasz Wywrót - dyrektor Centrum Kultury i Promocji, Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele komisji konkursowych oraz uczestnicy.


***

Konkurs im. Jerzego Hordyńskiego to nie jedyna forma pamięci o poecie, który urodził się 18.10.1919 r. w Jarosławiu, tutaj spędził dzieciństwo i wczesną młodość. M.in. na domu przy ul. Dąbrowskiego 4, od 2001 r. znajduje się tablica pamiątkowa ufundowana przez Radę i Zarząd Miasta. Również Rada Miasta w 2008 r. (w 89. rocznicę urodzin poety oraz 10. rocznicę jego śmierci) ustanowiła rok 2008, „Rokiem Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu", a w 2012 r. w hołdzie Jerzemu Hordyńskiemu Urząd Miasta oraz SMJ ufundowali pierwszą tablicę w Panteonie Wybitnych Osobistości Jarosławia (kamienica Attavantich). Stowarzyszenie Miłosników Jarosławia planuje również odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Rzymie, na domu w którym ostatnie lata życia spędził jarosławski poeta. Są już poczynione w tym kierunku starania i ustalenia z merem Rzymu. Dąży również do tego, by udział w jej odsłonięciu mogło być dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu w danym roku.


 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(31.10.2016 | aktualizacja 04.11.2016 11:32)
Fot. Małgorzata Mlynarska
Archiwum
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Klara Muu - 2D
    2,3,5,7,8 Lipca
    godzina: 13.30
  • Czworo dzieci i coś
    3,5,7,8,9 Lipca
    godzina: 16.00