Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Kolejne miasta w „Europejskim Szlaku Kulturowym im. Rakoczego"

W miniony weekend (28-29.10) burmistrz miasta Waldemar Paluch uczestniczył w dwóch konferencjach zorganizowanych w Sárospatak (Węgry) oraz w Koszycach (Słowacja) - podsumowującej kilkumiesięczne działania związane z projektem „Europejski Szlak Kulturowy im. Rakoczego” oraz poświęconej Rakoczemu w 110. rocznicę sprowadzenia prochów księcia do Koszyc. Do międzynarodowego projektu dołączyły kolejne miejscowości: węgierskie - Romhány, Köröm, Hárumhuta, Regéc, Ónod i ukraińskie - Użhorod, Mukaczewo oraz Berezany.

28 października br. burmistrz miasta Waldemar Paluch razem z ks. Markiem Pieńkowskim - dyrektorem Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke, Agnieszką Wilczyńską - koordynatorem projektu po stronie polskiej oraz Zbigniewem Możdżeniem - konsultantem i doradcą projektu, uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w węgierskim mieście Sárospatak. Tematem było podsumowanie działań związanych z projektem „Europejski Szlak Kulturowy im. Rakoczego", do którego w lutym br. oficjalnie przystąpiło dziesięć miast z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Wówczas w Jarosławiu wszyscy partnerzy podpisali deklarację współpracy, a w miniony weekend w Sárospatak (głównej siedzibie Szlaku) dołączyły kolejne miejscowości: węgierskie - Romhány, Köröm, Hárumhuta, Regéc, Ónod i ukraińskie - Użhorod, Mukaczewo oraz Berezany.

„Europejski Szlak Kulturowy im. Rakoczego" został już zarejestrowany w Instytucie Szlaków Kulturowych w Luksemburgu. Był to jeden z priorytetów przyjętych w Jarosławiu 19 lutego br. Instytut działa od 1997 r. a jego zadaniem jest koordynacja działań nad rozwojem tras już istniejących oraz powoływanie kolejnych.

Burmistrz Waldemar Paluch, jako prezydent (z roczną kadencją) komisji koordynującej projektem, podsumował dotychczasowe działania, wspólne spotkania m.in. w Gorlicach, Koszycach i Jarosławiu oraz przypomniał wydarzenia kulturalne tj. odsłonięcie na terenie jarosławskiego Opactwa kopijnika upamiętniającego księcia Rakoczego, czy oddanie po remoncie baszty noszącej jego imię. Bardzo ważnym zadaniem było pomyślne złożenie wniosku do programu Interreg CENTRAL EUROPE. Wniosek w sierpniu otrzymał pozytywną ocenę merytoryczną, a ostateczna decyzja o dofinansowaniu zapadnie w marcu 2017 roku. W ramach partnerskiego projektu, Sárospatak wydało też publikację promującą miasta w ramach Szlaku. Wydawnictwo dotrze do różnych krajów i będzie zaproszeniem dla kolejnych miast do współpracy.

Z kolei 29 października br. delegacja z naszego miasta gościła w Koszycach na Słowacji. Tam zostały zorganizowane uroczystości poświęcone obchodom 110. rocznicy sprowadzenia prochów księcia Franciszka do miasta i złożenia ich w katedrze św. Elżbiety. Częścią obchodów była również międzynarodowa konferencja „110 lat Rakoczego w Koszycach". Delegacja z Jarosławia miała okazję zwiedzić miejsca związane z bohaterem węgierskim - m.in. katedrę św. Elżbiety i jej krypty, czy Rodošto - Dom pamięci Franciszka II Rakoczego. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w pobliżu Rodošto, przed pomnikiem Franciszka II Rakoczego będącym darem Republiki Węgierskiej z okazji 330. rocznicy urodzin i 100. rocznicy ponownego pogrzebu księcia w Koszycach. Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in.: burmistrz Waldemar Paluch wraz z delegacją, Renata Lenártová - wiceburmistrz Koszyc, Ján Holodňák - burmistrz Svidníka, János Aros - burmistrz Sárospatak, Attila Haraszti - Konsul Generalny Węgier, EdithTamás - dyrektor Muzeum Rakoczego w Sárospatak.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.11.2016 | aktualizacja 04.11.2016 10:45)
Fot. Małgorzata Młynarska
Fot. Tomasz Skoczylas
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum