Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

II Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych

Dnia 15 września 2007 r. na terenie Opactwa ss.Benedyktynek w Jarosławiu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia odbył się II Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorem tego wielkiego wydarzenia był ksiądz Marek Pieńkowski Dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu. Głównym celem przyświecającym temu przedsięwzięciu o zasięgu regionalnym była integracja osób niepełnosprawnych ruchowo oraz z dysfunkcjami słuchu, wzroku oraz niesprawnych intelektualnie z Jarosławia i okolic.

Dzień wspólnoty rozpoczął się uroczystą Mszą Św. w kościele Św. Mikołaja i Stanisława, której przewodniczył ksiądz Marian Bocho proboszcz Kolegiaty.

Po Mszy Św. goście udali się do auli OKiFCH na terenie opactwa, gdzie przybyłych licznie powitał dyrektor ośrodka ksiądz Marek Pieńkowski. Koordynator tego wydarzenia życzył zgromadzonym miłej zabawy i przekazał głos prowadzącym część artystyczną: księdzu Arturowi Jańcowi - Duszpasterzowi Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej oraz Annie i Maciejowi Ruszelom z Ruchu Światło-Życie w Łańcucie.

Młodzież zrzeszona w warsztatach terapii zajęciowych zaprezentowała stoiska z ręcznie wykonanymi przez siebie pracami oraz programy artystyczne. Wśród występujących można było obejrzeć członków: Warsztatu Terapii Zajęciowej JAROSŁAW,Niesłyszących
z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Przemyśla, Warsztatu Terapii Zajęciowej BIAŁOBRZEGI k. Łańcuta. Wszystkich poruszył występ utalentowanej niewidomej Małgosi z Oleszyc, która grała na organach. Dziewczynka należy do Koła Osób Niepełnosprawnych w Lubaczowie. Goście z zainteresowaniem słuchali wykładu na temat korzyści dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, wynikających z przynależności do wspólnoty - w kontekście "Co mi dała wspólnota, np. chorego dziecka". Świadectwo zostało wygłoszane przez p.Henrykę Błońską z Przemyśla, matkę niepełnosprawnego Rafała.

Gospodarze przygotowali swoim owieczkom poczęstunek w plenerze na terenie opactwa. Serwowano wojskową grochówkę, kiełbaski z grilla oraz pieczonego prosiaka. Po posiłku wszyscy udali się do auli na koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęły się występy artystyczne. Członkowie Przemyskiego Klubu Karate Tradycyjnego zaprezentowali pokaz walk karate, w tym kombinacje technik, atak, obronę i walkę reżyserowaną . W dalszej części programu wystąpiły kapele podwórkowe. Kapela Podwórkowa "MISIE" z Husowa zagrała stare lwowskie "batiarskie" piosenki. Natomiast Kapela Podwórkowa "WYSOCZANIE" rozśpiewała słuchaczy "BARKĄ". Ksiądz Artur Janiec zachęcał podopiecznych i przybyłych gości do tańca. Panował miły nastrój i pełna integracja.

W auli odbyły się również rozgrywki sportowe w dziedzinach, takich jak: szachy, rzut lotką do celu oraz wyciskanie sztangi. I miejsce w rozgrywkach szachowych zajął Henryk Siwiecki z Sanoka, I miejsce w rzucie lotką - Waldemar Balawender z Jarosławia natomiast I miejsce w wyciskaniu sztangi - Tomasz Orłów z Przemyśla. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Anita Banaś
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(17.09.2007 | aktualizacja 30.11.2007 13:39)
WTZ Jarosław
WTZ Jarosław
Gimnazjum Nr 8 - szkoła przysposabiająca do pracy przy SOSW nr 1 w Przemyślu
Gimnazjum Nr 8 - szkoła przysposabiająca do pracy przy SOSW nr 1 w Przemyślu
WTZ Przeworsk
WTZ Przeworsk
DPS Wielkie Oczy
DPS Wielkie Oczy
Tańcząca dziewczynka
Tańcząca dziewczynka
Pokaz walk karate w wykonaniu członków Przemyskiego Klubu Karate Tradycyjnego
Pokaz walk karate w wykonaniu członków Przemyskiego Klubu Karate Tradycyjnego
Kapela Podwórkowa MISIE z Husowa
Kapela Podwórkowa MISIE z Husowa
Kapela Podwórkowa WYSOCZANIE z Wysokiej k.Łańcuta
Kapela Podwórkowa WYSOCZANIE z Wysokiej k.Łańcuta
Ks. Artur Janiec - Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej zachęcał do aktywnego uczestnictwa w zabawie                - foto: Katarzyna Wyczółkowska (1-5), Anita Banaś (6-9)
Ks. Artur Janiec - Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej zachęcał do aktywnego uczestnictwa w zabawie - foto: Katarzyna Wyczółkowska (1-5), Anita Banaś (6-9)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31