Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

154. rocznica Powstania Styczniowego

Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza na obchody 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość odbędzie się w piątek 20 stycznia br., o godz. 11.00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu. Pod tablicą upamiętniającą powstańców pochodzących z ziemi jarosławskiej oraz bohatera płk. Leona Czechowskiego zostaną złożone kwiaty.
Tablica, pod którą 20 stycznia br. zostaną złożone kwiaty. | Fot.  M. Młynarska
Tablica, pod którą 20 stycznia br. zostaną złożone kwiaty.
Fot. M. Młynarska

W hołdzie uczestnikom Powstania Styczniowego pochodzącym z ziemi jarosławskiej oraz bohaterowi płk. Leonowi Czechowskiemu, 4 lata temu została odsłonięta tablica na elewacji kaplicy Starego Cmentarza w Jarosławiu. Od przypadającej wówczas 150. rocznicy największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, właśnie w tym miejscu organizowane są uroczystości upamiętniające m.in. powstańców pochowanych na jarosławskich nekropoliach. Trzynaście grobów znajduje się na Nowym Cmentarzu, jedenaście na Starym Cmentarzu - w tym również płk. L. Czechowskiego.

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch zaprasza na tegoroczne obchody, które odbędą się 20 stycznia br. (piątek) o godz. 11.00. Rozpoczną się odegraniem Hymnu RP i modlitwą w intencji ofiar Powstania Styczniowego. Zostanie też odczytany Apel Poległych, a Kompania Honorowa WP odda salwę honorową. Na zakończenie przybyłe delegacje złożą pod tablicą kwiaty. Zapraszamy również poczty sztandarowe.

Zapraszamy!

Dla przypomnienia, w załączniku znajduje się artykuł Zbigniewa Zięby o udziale jarosławian w Powstaniu Styczniowym.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(04.01.2017 | aktualizacja 20.01.2017 13:11)
Archiwum