Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

XVI „Zlot Gwiaździsty” - termin nadsyłania prac 7 kwietnia

Przed nami XVI edycja „Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości”. Zapraszamy uczniów klas V i VI szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie, termin nadsyłania prac mija 7 kwietnia. Od lat organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Fot. M. Młynarska

Tematem tegorocznej edycji konkursu jest „Tajne nauczanie w okresie II wojny światowej". Do podjęcia pracy zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasy V i VI), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego, przemyskiego, dla których bliska jest rodzinna oraz regionalna historia i tradycja. Konkurs uczy pozyskiwania nowych źródłem historycznych, krytycznej ich analizy oraz wykorzystywania w swojej codziennej pracy. Szczegółowe warunki, regulamin i karta zgłoszenia znajdują się w załączniku.

„Zlot Gwiaździsty" to stały element propagowania wiedzy historycznej wśród młodzieży. Niepodważalną wartością konkursu jest utrwalanie wspomnień i przeżyć nigdy wcześniej nie opublikowanych. Dzięki aktywności uczestników wiele istotnych faktów historycznych ujrzało światło dzienne, zostało zapisanych, a niektóre z nich także zostały wydane. Prace konkursowe ze wszystkich edycji Zlotu są do wglądu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia - Rynek 11, współorganizatora konkursu.

W poprzednich latach tematyka Zlotu obejmowała m.in: trudne drogi Polaków do wolności, czyli od zakończenia II wojny światowej do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.; święta kościelne i państwowe w pamięci Dziadków; losy zesłanych na Sybir; powstańców w Powstaniu Styczniowym - w rocznicę 150-lecia wydarzenia; wydarzenia XX wieku, które miały wpływ na losy rodziny; relacje między Polakami, Żydami i Ukraińcami podczas II wojny światowej; losy Polaków wykorzystywanych do prac przymusowych w latach 1939-56; życie codzienne w okresie II wojny światowej 1939/1945...


Serdecznie zapraszamy!

Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.03.2017 | aktualizacja 10.04.2017 09:27)
Archiwum