Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Konferencja naukowa poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu.

Dnia 17.10.2007 r. pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa poświęcona wybitnemu młodopolskiemu artyście Stanisławowi Wyspiańskiemu w setną rocznicę jego śmierci.

W życie i twórczość artysty - dramaturga, miłośników twórczości Wyspiańskiego wprowadzili wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego w osobach: dr Katarzyny Fazan, dr Doroty Jarząbek oraz mgr Mateusza Antoniuka.

Przybyłych na konferencję powitała inicjatorka wydarzenia - Helena Szczepanik, która jest prezesem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mikiewicza Oddział w Jarosławiu.W wydarzeniu udział wzięli: Andrzej Wyczawski Burmistrz Miasta Jarosławia, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich w Jarosławiu. Konferencja miała szczególne znaczenie dla kadry nauczycieli i uczniów Zespołu Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, z uwagi na fakt, że imię artysty malarza na stałe zapisało się w nazwie szkoły kształcącej młodych jarosławskich plastyków.

Naukowcy w swoich wykładach przedstawili studium twórczości dramatycznej Stanisława Wyspiańskiego.

Dr Katarzyna Fazan w swojej prelekcji poruszyła tematykę "teatru ogromnego i intymnego" oraz nowoczesnego wizerunku sceny wykreowanego przez Wyspiańskiego. Powiedziała między innymi: "W dramacie dochodzi do nobilitacji sztuki, która zapewnia byt indywidualny....Przestrzeń konkretyzuje się między widzami a aktorami...Pomysł Wyspiańskiego na dekomponowanie sceny - definitywne zżycie się z przestrzenią lub wyjście na zewnątrz...Wyspiański jest pomysłodawcą inscenizacji, w której splata się wątek pokazania teatru jako swoistej inscenizacji i aktywny udział widzów w tym wydarzeniu...Dramaturg buduje teatr przez detal, ograniczony świat dający radość oczom. Pociąga go słowo i milczenie, operuje skrajnościami."

Dr Dorota Jarząbek przybliżyła sposób myślenia dramaturga o teatrze i dramacie na przykładzie "Studium o Hamlecie", czyli studium o koncepcji dramatu.Nawiązała do osobowości Wyspiańskiego jako artysty wielostronnego, który wiązał swoją przyszłość z malarstwem. Malarz stał się dramatopisarzem. W swoich rozważaniach powiedziała między innymi: "Wyspiański twierdził, że jego stół w pracowni otaczają postacie z dramatu i przemawiają do niego... malarz-dramaturg odczuwa potrzebę mówienia tymi postaciami, wymyśla dialogi, widzi rzeczy oraz interakcje jakie zachodzą pomiędzy nimi...Rozważania nad dramatem "Hamlet" czy dramat Hamleta jako zapis losu człowieka. Autora interesował los ludzki, a scena służyła do pokazania prawdy o człowieku."

Natomiast mgr Mateusz Antoniuk opowiedział o korespondencji Stanisława Wyspiańskiego z przyjaciółmi. Przybliżył koncepcje wypowiedzi artysty. Listy z podróży po Europie skierowane były do przyjaciela Lucjana Rydla i stanowiły koncepcję strumienia wypowiedzi Natomiast listy do Stanisława Lacka - były koncepcją wypowiedzi esencjalnej. Tematami korespondencji były: sztuka, kobiety i klasycyzm. Strumień wypowiedzi artysty przynosił zapisy spostrzeżeń wraz z gotową interpretacją. Powiedział: "Charakter listów, ich treści wskazują na empatyczne rysy twórczej osobowości Wyspiańskiego. Podmiot o świadomości wyostrzonej i czujnej wobec świata...Obfity tekst wyraża swobodny przepływ myśli... Autor listów zwraca uwagę na odpowiedzialność za słowo."

Podczas konferencji miał miejsce występ artystyczny w wykonaniu aktorów z grupy teatralnej GARDEROBA Centrum Kulturalnego w Przemyślu, którzy przedstawili scenkę z dramatu pt. "Wyzwolenie" oraz monodram pt. "Śmierć Ofelii" w we współczesnej aranżacji w wykonaniu utalentowanej Adriany Gołębiowskiej, uczennicy z Jasła. Program przygotowała teatrolog Barbara Płocica z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Po konferencji, w holu MOK goście mogli oglądać wystawę prac młodzieży z Zespołu Sztuk Plastycznych w Jarosławiu.

Organizatorami konferencji byli: Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu, Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu.

Anita Banaś
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
(19.10.2007 | aktualizacja 30.11.2007 15:01)
Stanisław Wyspiański
Stanisław Wyspiański
Dr Katarzyna Fazan w swojej prelekcji poruszyła tematykę „teatru ogromnego i intymnego” oraz nowoczesnego wizerunku sceny wykreowanego przez Wyspiańskiego.
Dr Katarzyna Fazan w swojej prelekcji poruszyła tematykę „teatru ogromnego i intymnego” oraz nowoczesnego wizerunku sceny wykreowanego przez Wyspiańskiego.
Dr Dorota Jarząbek przybliżyła sposób myślenia dramaturga o teatrze i dramacie na przykładzie „Studium o Hamlecie”.
Dr Dorota Jarząbek przybliżyła sposób myślenia dramaturga o teatrze i dramacie na przykładzie „Studium o Hamlecie”.
Mgr Mateusz Antoniuk opowiedział o korespondencji Stanisława Wyspiańskiego z przyjaciółmi. Przybliżył koncepcje wypowiedzi artysty.
Mgr Mateusz Antoniuk opowiedział o korespondencji Stanisława Wyspiańskiego z przyjaciółmi. Przybliżył koncepcje wypowiedzi artysty.
Aktorzy z grupy teatralnej GARDEROBA Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Aktorzy z grupy teatralnej GARDEROBA Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
Monodram pt. „Śmierć Ofelii” w wykonaniu utalentowanej Adriany Gołębiowskiej, uczennicy z Jasła.
Monodram pt. „Śmierć Ofelii” w wykonaniu utalentowanej Adriany Gołębiowskiej, uczennicy z Jasła.
Wykłady cieszyły sie dużym zainteresowaniem, młodzież sporządzała notatki.     FOTO: Paweł Wolontkowski
Wykłady cieszyły sie dużym zainteresowaniem, młodzież sporządzała notatki. FOTO: Paweł Wolontkowski
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31