Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

9 lat stacjonowania 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Garnizonie Jarosław

19 kwietnia każdego roku swoje święto obchodzi 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca w Jarosławiu. Dzień ten ustanowiony został decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 50/MON z dnia 24 marca 1998 roku jako data upamiętniająca wręczenie dywizjonowi sztandaru ufundowanego przez społeczność strzyżowską. Tegoroczne święto zorganizowane zostało 21 kwietnia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji żołnierzy oraz ich rodzin w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, po której żołnierze wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli w uroczystym marszu na jarosławski rynek.

21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca związany jest z naszym miastem od sierpnia 2008 roku, kiedy to został przeniesiony z Rzeszowa. Od tego momentu stacjonuje w Garnizonie Jarosław wraz z 14 Dywizjonem Artylerii Samobieżnej, a powołany został do życia rozkazem dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich dnia 31.08.1993 roku z pierwotnym miejscem lokacji w kompleksie koszarowym przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.

Druga część święta - uroczysty apel - po raz pierwszy odbył się na jarosławskim rynku, gdzie również od wczesnych godzin przedpołudniowych można było zaznajomić się i zobaczyć sprzęt wojskowy (samochód ciężarowo - osobowy wysokiej mobilności Skorpion-3, Honker 2424 WD2001 REGA-1, wóz dowodzenia, zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna SOŁA, system automatyzacji dowodzenia obroną powietrzną, samobieżny zestaw przeciwlotniczy, artyleryjski przyrząd dalmierczo - rozpoznawczy, uniwersalny karabin maszynowy, ręczny granatnik przeciwpancerny). Żołnierze obsługujący sprzęt bardzo szczegółowo i z ogromnym zaangażowaniem odpowiadali na pytania zainteresowanych, zwłaszcza tych najmłodszych, prezentując sprzęt i umożliwiając jego poznanie od środka.

Apel rozpoczął się wciągnięciem na maszt flagi narodowej, odegraniem hymnu narodowego, oddaniem honorów sztandarowi oraz przeglądem kompanii honorowej i pododdziałów. Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, który w przemówieniu skierowanym do dowódcy 21 daplot ppłk Janusza Gocha podkreślił, że: „docenia fakt, że dowodzony przez ppłk Janusza Gocha dywizjon wyraźnie pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia. Cieszy również fakt, że jednostka będzie się nadal rozwijać dla dobra wszystkich".

Burmistrz, oprócz życzeń i gratulacji za dotychczasowe osiągnięcia, skierowanych do całego garnizonu, wyróżnił dyplomami uznania i upominkami trzech żołnierzy - kpt. Bogusława Bałendo, st. szer. Grzegorza Pilcha oraz st. kpr. Piotra Popielucha. Podkreślił ich wzorową służbę na rzecz Ojczyzny przy ogromnym zaangażowaniu i poświęceniu, dla których troska o jej dobro jest wyznacznikiem codziennego funkcjonowania. Oprócz żołnierzy uhonorowanych przez burmistrza, odczytane zostały także decyzje i rozkazy dowódcy oraz wręczone odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom, dla których taka forma podkreślenia dotychczasowych osiągnięć i sukcesów jest wspaniałym dopełnieniem ich codziennej służby.

Obok burmistrza Waldemara Palucha w uroczystości udział wzięli zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa, przedstawiciele służb mundurowych, w tym dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras oraz mieszkańcy. Nie zabrakło również dzieci z jarosławskich szkół i przedszkoli, a także młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie.  

Święto 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, podczas którego przypomniano krótką historię działań podejmowanych przez żołnierzy z uwzględnieniem i podkreśleniem niezwykle trudnej, a także niebezpiecznej misji oraz pokazano uzbrojenie, wykorzystywane w codziennych działaniach, było nie tylko wspaniałą lekcją pokazową służby żołnierza, ale również lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia.

Obchody święta dywizjonu zakończyła defilada pododdziałów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa pod dowództwem młodszego chorążego Adriana Sadowskiego. Nie zabrakło również tradycyjnej, wojskowej grochówki dla wszystkich uczestników święta.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.04.2017 | aktualizacja 22.04.2017 09:30)
fot. Barbara Brzezińska
fot. Barbara Brzezińska
Archiwum