Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

80 tys. zł na jarosławskie hospicjum w ramach „Pól Nadziei”

Ponad 80 tys. zł na uruchomienie Hospicjum – Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu, udało się zebrać wolontariuszom podczas finału akcji pn. „Jarosławskie Pola Nadziei”, prowadzonego w ostatni weekend kwietnia.

Rezultaty akcji podsumowano podczas konferencji prasowej, którą w katolickim Centrum Kultury zorganizował 8 maja br. koordynator ks. Prałat Andrzej Surowiec. Organizatorzy podkreślali, że akcja w naszym mieście spotkała się bardzo dużym odzewem, dzięki czemu udało się zebrać dwukrotnie więcej środków, niż np. w Przemyślu. Przeprowadzenie dwudniowej zbiórki na terenie Jarosławia kosztowało organizatora - Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga", niecałe 3 tys. zł. Nakłady poniesiono m.in. na zakup skarbonek, identyfikatorów dla wolontariuszy, czy druk plakatów. Ostatecznie, po odliczeniu kosztów, na konto hospicjum trafiło ponad 77 tys. zł.

Spotkanie podsumowujące akcję było okazją do przekazania na rzecz hospicjum, w imieniu Marka Gliwy, nagrody głównej, którą artysta otrzymał od Burmistrza Miasta Jarosławia za zajęcie I miejsca w konkursie na "Kartkę Wielkanocną" w kategorii "dorosły mieszkaniec". 

Hospicjum już w czerwcu

W ramach szczytnej inicjatywy wsparcia jarosławskiego hospicjum, 625 wolontariuszy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich kwestowało 29 i 30 kwietnia br. w okolicach centrów handlowych oraz kościołów. Charakterystycznym akcentem widocznej na ulicach miasta akcji, były wykonane z bibuły żonkile - symbol nadziei, wręczane darczyńcom.

Hospicjum - Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II to placówka, która podobnie jak schronisko dla bezdomnych mężczyzn, jest częścią działalności Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie" - Przystani MB Jasnogórskiej (ul. Sanowa 11), prowadzonej przez ks. prof. Franciszka Rząsę. Zebrane środki pomogą zakupić niezbędne wyposażenie i specjalistyczny sprzęt.  W akcję aktywnie włączyli się m.in. Urząd Miasta Jarosławia, Powiat Jarosławski, PWSTE, miejskie instytucje kultury, placówki oświatowe i inne organizacje przyjazne inicjatywie. Kilkuset uczniów ze wszystkich jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, razem z nauczycielami i rodzicami oraz młodzież ponadgimnazjalna wykonało z krepiny tysiące żonkili. W nagrodę za zaangażowanie, uczestnicy otrzymali od organizatorów podziękowania i pamiątkowe różańce.

Słowa uznania pod adresem osób zaangażowanych w „Pola Nadziei" skierował zarówno ks. prof. Rząsa, jak i ks. Prałat Surowiec. Przygotowania do otwarcia hospicjum są obecnie w fazie końcowej, trwa zakup odpowiedniego sprzętu, a placówka, dzięki pomocy wielu instytucji i ludzi dobrej woli, ma szansę rozpocząć działanie już w czerwcu. Początkowo udostępnione będzie 12, a docelowo 30 miejsc dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Przewidziano też pomieszczenia dla czuwających rodzin, a także pacjentów wymagających opieki dziennej.

Ratusz sztabem głównym

Przy liczeniu zebranych pieniędzy w sztabie głównym akcji, zorganizowanym w Ratuszu, przez dwa dni pracowało 9 wolontariuszy związanych z Fundacją „Wzrastanie". Transport środków do banku zabezpieczali funkcjonariusze Straży Miejskiej. Wśród szkół najwięcej środków zebrał Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu, który w  skarbonkach zgromadził prawie 6000 zł.

„Dziękuję wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół, a przede wszystkim młodzieży, za tak aktywne zaangażowanie w akcję, które przyczyniło się do dużego sukcesu tej cennej inicjatywy. Cieszę się, że to właśnie w Ratuszu udało się zorganizować główny sztab zbiórki. Zapewniam, że Urząd Miasta Jarosławia jest otwarty na współpracę i będzie nadal wspierał takie akcje" - powiedział podczas konferencji prasowej zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

„Pola Nadziei" to międzynarodowa kampania propagująca wolontariat, bezinteresowną pomoc nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom.  Realizowana jest wyłącznie przez hospicja, a swój początek miała w Szkocji, gdzie została przeprowadzona po raz pierwszy w 1948 r. Do Polski trafiła 50 lat później. Pionierem polskiej edycji został Kraków. W tym roku do „Pól Nadziei" dołączyło 50 hospicjów z 46 miast, w tym po raz pierwszy Jarosław. Każde z hospicjów działa na swoim terenie, pozyskując środki na działalność, z zachowaniem ustalonych w Krakowie zasad.

Więcej o przygotowaniach do akcji w Jarosławiu TUTAJ.

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(09.05.2017 | aktualizacja 09.05.2017 14:35)
W ostatni kwietniowy weekend 625 wolontariuszy zbierało datki na jarosławskie hospicjum | Fot.  Iga Kmiecik
W ostatni kwietniowy weekend 625 wolontariuszy zbierało datki na jarosławskie hospicjum
Fot. Iga Kmiecik
Burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz oraz miejski koordynator akcji "Pola Nadziei" - dyrektor Wydziału Oświaty Renata Chlebowska
Burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz oraz miejski koordynator akcji "Pola Nadziei" - dyrektor Wydziału Oświaty Renata Chlebowska
Akcję formalnie prowadziło Stowarzyszenie "Rodzina Kolpinga"
Akcję formalnie prowadziło Stowarzyszenie "Rodzina Kolpinga"
Archiwum
Marzec 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31