Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Spektakl z ważnym przesłaniem

Program „Bezpieczny Jarosław” to też działania teatralne. Plastyczne formy wyrazu są doskonałym narzędziem do poruszania z młodzieżą trudnych tematów. Jednym z nich jest przemoc w rodzinie. Właśnie tego problemu dotyka monodram „Być Szczęśliwym” w wykonaniu Mileny Piejko i reżyserii Pawła Sroki. W ubiegłym tygodniu w piwnicach MOK gimnazjaliści mogli po raz pierwszy obejrzeć monodram. W działania włączyła się Straż Miejska oraz Grupa Teatralna PLASTER, która zawsze twórczo odpowiada na współpracę w ramach programu profilaktycznego.

„Być szczęśliwym" - to znaczy przestać się bać... mówić otwarcie i reagować na przemoc, deptanie godności osobistej drugiego człowieka, nie przechodzić obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze potrafimy reagować. Takie przesłanie niesie monodram Mileny Piejko - uczennicy ZSP w Jarosławiu, w reż. Pawła Sroki - instruktora teatralnego MOK. Forma teatralna została oparta na „Książce wszystkich rzeczy" duńskiego pisarza Guusa Kuijera, nagrodzonej Astrid Lindgren Memorial Award - najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie literatury dziecięcej. Wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny stała się podstawą dla stworzenia przejmującego przekazu, poruszającego poważny problem przemocy w rodzinie. Właśnie na ten temat chcemy rozmawiać z młodzieżą przy zaangażowaniu Straży Miejskiej oraz wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury.

Autorzy nad manodramem pracowali blisko rok, a premiera dla jarosławskiej publiczności odbyła się w piwnicach MOK końcem kwietnia. Tam też w ubiegłym tygodniu (8 i 9 maja) po raz pierwszy widzami byli uczniowie klas trzecich Publicznych Gimnazjów nr 2, 4 i 5.

Po spektaklach odbyły się też spotkania z reżyserem, aktorką oraz Witoldem Ilič - komendantem Straży Miejskiej i koordynatorem spotkań teatralnych realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Monodram obejrzała również Renata Chlebowska - dyrektor Wydziału Oświaty, która wręczyła twórcom podziękowania od burmistrza Waldemara Palucha za zaangażowanie artystyczne w poruszanie trudnych społecznie problemów. Efekt pracy Mileny Piejko i Pawła Sroki zostanie zaprezentowany także młodzieży z pozostałych miejskich gimnazjów oraz z Zespołu Szkół Plastycznych.

Monodram „Być Szczęśliwym" bardzo szybko został doceniony w regionie, na wojewódzkich eliminacjach do 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. 12 maja br. w przemyskim Centrum Kulturalnym Milena Piejko zdobyła I miejsce w kategorii Teatr Jednego Aktora. Spektakl będzie reprezentował Jarosław i Miejski Ośrodek Kultury na spotkaniach centralnych w Słupsku podczas Turnieju Teatrów Jednego Aktora. Warto podkreślić, że na tych samych eliminacjach II miejsce w kat. Poezja Śpiewana wywalczyła również aktorka Grupy Teatralnej PLASTER, Weronika Makowska (dobór tekstu: Paweł Sroka, muz. i przygot. Wiktor Marut). Gratulujemy!

Dla przypomnienia: Monodram znajduje się w bogatym programie „Nocy Zwiedzania Rynku". 20 maja br. zostanie wystawiony o godz. 22.30 w holu kamienicy Rynek 6. Zapraszamy!

 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(17.05.2017 | aktualizacja 18.05.2017 08:58)
Fot. M. Młynarska
Archiwum