Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Menedżer rozwoju lokalnego

19 listopada 2007 r. w Urzędzie Miasta odbyło się seminarium na temat "Inwestycje w kapitał ludzki w gminach jako czynnik przyśpieszenia rozwoju gospodarczego".

Organizatorem konferencji był Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym wraz z Krajową Izbą Gospodarczą przy współudziale Urzędu Miasta Jarosławia.

Nowy polski standard zarządzania zasobami ludzkimi "Zatrudnienie Fair Play" przedstawili: Mieczysław Bąk - Prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym i Paulina Bednarz z Biura Konkursu "Gmina Fair Play". W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów z Krasnobrodu, Biłgoraja, Brzozowa, Grodziska Dolnego, Dydni, Jasienicy Rosielnej, Horyńca Zdroju, Przemyśla, Przeworska, Radymna i gminy Jarosław.

Mieczysław Bąk wymieniał dwie ścieżki organizowania kapitału ludzkiego w gminach: inwestowanie w menedżerów rozwoju lokalnego oraz inwestowanie w kapitał ludzki niezbędny dla inwestorów i biznesu. Kim jest menedżer rozwoju lokalnego? Nie chodzi o zatrudnianie nowych osób, ale o dostrzeżenie ludzi kreatywnych już pracujących w samorządzie i powierzenie im zadania organizowania procesów rozwojowych. W trakcie dyskusji zastanawiano się nad tym, w jaki sposób urzędnik może zostać menedżerem rozwoju lokalnego. Konieczne jest oczywiście osobiste zaangażowanie, ale też możliwość podnoszenia kwalifikacji i uczestnictwa w szkoleniach. "Zasadniczym problemem nie uświadamianym przez władze samorządowe jest fakt, że w miejscowych społecznościach tkwią uśpione aktywa, które poprzez odpowiednią politykę można kreatywnie rozwinąć i skierować na rzecz rozwoju lokalnego" - tłumaczył Mieczysław Bąk. Wykładowcy podkreślali wspólną pracę kierownictwa i całego zespołu. Burmistrz jest jedynie kapitanem drużyny, dlatego sukcesy są wspólnym osiągnięciem.

Natomiast Paulina Bednarz zachęcała do tworzenia kodeksów etyki samorządowej i strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Przekonywała pracodawców do partnerskiego traktowania pracowników, gdyż wtedy pracują oni efektywniej i mają większą mobilizację do kreowania pozytywnego wizerunku swojej instytucji.

Spotkanie było też okazją do zaprezentowania osiągnięć Jarosławia. Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg wraz z naczelnikami niektórych wydziałów omówili najważniejsze inwestycje i imprezy promujące nasze miasto w mijającym roku. Dziękując za prezentację Mieczysław Bąk stwierdził: "Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem dokonań Jarosławia".

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(21.11.2007 | aktualizacja 04.12.2007 12:00)
Mieczysław Bąk - Prezes  Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Mieczysław Bąk - Prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Paulina Bednarz z Biura Konkursu „Gmina Fair Play”
Paulina Bednarz z Biura Konkursu „Gmina Fair Play”
Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg omówił najważniejsze inwestycje Jarosławia
Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg omówił najważniejsze inwestycje Jarosławia
Uczestnicy konferencji
Uczestnicy konferencji
Fot. Paweł Wolontkowski
Fot. Paweł Wolontkowski
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31