Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Ormianie w biwakowej audycji

Radio Biwak - wakacyjna audycja Polskiego Radia Rzeszów, ponownie gościło w Jarosławiu. Tym razem 16 sierpnia br. dziennikarki Bernadeta Szczypta i Grażyna Bochenek przybliżały historię Ormian mieszkających w naszym mieście. Jak to się stało, że Ormianie przybyli na Podkarpacie, w tym do Jarosławia? Na te i wiele innych pytań odpowiadali archeolog Joanna Kociuba - pracownik Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Damian Knutel - pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

„Radio Biwak" to program, w którym od 1991 roku reporterzy radiowi przemierzają turystyczne szlaki odkrywając przed słuchaczami ciekawe i warte odwiedzenia miejsca. Tegoroczna plenerowa audycja  wystartowała w  czerwcu i w połowie sierpnia zawitała do Jarosławia. Data nie była przypadkowa, ponieważ w tym czasie XVII-wieczny Jarosław gościł kupców z różnych stron świata, na jarmarkach uznanych jako drugie co do wielkości w Europie po frankfurckich.

16 sierpnia od godz. 9.00 do południa na antenie radiowej można było usłyszeć o historii przybycia Ormian na Podkarpacie i do Jarosławia, o kupieckich tradycjach oraz współczesności miasta, w którym żyją mieszkańcy z ormiańskimi korzeniami. W studiu plenerowym dziennikarki Bernadeta Szczypta i Grażyna Bochenek rozmawiały z archeolog Joanną Kociubą - pracownikiem Muzeum Kamienicy-Orsettich w Jarosławiu, Damianem Knutelem z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz jarosławiankami ormiańskiego pochodzenia - Astghik Gasparyan i córką Edytą.

Była to druga w tym roku wizyta Polskiego Radia Rzeszów w Jarosławiu, w ramach audycji Radio Biwak. W lipcu plenerowe studio znajdowało się na terenie dawnego opactwa benedyktynek. Tam goście reporterów - Bernadety Szczypty i Szymona Tarandy opowiadali o historii tego miejsca, przybyciu ponad 400 lat temu benedyktynek do miasta oraz jak im się żyło tutaj i żyje obecnie. Można było też posłuchać o Czarnej Kaplicy, cennym renesansowym portalu, czy działaniach kulturalnych jak Skwer Kultury i Miasto Sztuki.

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(18.08.2017 | aktualizacja 17.01.2018 22:04)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31