Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Rozbiegany Jarosław

Niedzielne popołudnie na jarosławskim rynku zdominowane zostało przez miłośników biegania, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Od godz. 14.00 rozpoczęło się Jarosławskie Święto Biegowe, w skład którego weszły cztery biegi, różniące się dystansami oraz kategoriami wiekowymi. Nowością w tegorocznej edycji Jarosławskiego Święta Biegowego był I Jarosławski Bieg na Rolkach na dystansie 5 km. Start poprzedzony był wspólną, niezwykle energiczną i intensywną rozgrzewką, prowadzoną przez instruktorów Platinium Fitness Jarosław.

Mimo, że pogoda nie dopisała i wiszące nad jarosławskim niebem deszczowe chmury straszyły od początku Jarosławskiego Święta Biegowego, wszystkie zaplanowane biegi odbyły się. Uczestnicy oraz kibice stawili się po południu na starcie, a co najważniejsze niemal wszystkim udało się ukończyć biegi. Wyłoniono najszybszych biegaczy na dystansach 5 oraz 10 km z podziałem na kobiety i mężczyzn, najmłodszych biegaczy, a Ćwierć Galicja Maraton zamknęła z kolei najstarsza uczestniczka - pani Zofia Turosz z numerem 143. Szczegółowe wyniki poszczególnych biegów można sprawdzić na stronie www.timekeeper.pl

Bieganie, jako jedna z wielu form aktywności fizycznych, staje się coraz bardziej popularne, również wśród mieszkańców naszego miasta. Podczas niedzielnego biegu widoczne były całe rodziny, których członkowie uczestniczyli w różnych biegach. Była to także dobra okazja do nauki i wpajania zasad gry fair play z naciskiem na zdrową i wzorową rywalizację zawodników. Podobnie jak w ubiegłym roku, jednym ze współorganizatorów biegów była Komisja Europejska, dzięki czemu najmłodsi uczestnicy biegu, poprzez gry i zabawy, zaznajamiali się z podstawowymi informacjami na temat Unii Europejskiej. Pojawiła się również europejska maskotka „Syriusz", która dopingowała wszystkich uczestników biegu, zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych. Oprócz komisji organizatorami byli również Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Jarosławskiego, Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół" oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jarosławiu. Pomocą służyli również Centrum Kultury i Promocji, a także Miejski Ośrodek Kultury z niezawodnym instruktorem Pawłem Sroką w roli prowadzącego wszystkie biegi.

Jarosławskie Święto Biegowe wsparło również wielu sponsorów: Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S. A. Jarosław, APIS - przyjazne place zabaw, Nadleśnictwo Jarosław - Lasy Państwowe, UNISERV Jarosław, OTYLYA Catering, PSB Mrówka Jarosław - Bartoszek, Bank Spółdzielczy w Jarosławiu, San - Pajda Sp. z o.o., New Balance, Firma Roma Robert Makarowski i wspólnicy Sp. j. oraz Platinum Fitness Jarosław.

Nad organizacją całego święta czuwali liczni wolontariusze oraz służby mundurowe. Była Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Centrum Ratownictwa Medycznego, członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Jarosławiu, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Hufiec Jarosław im. Czesławy „Baśki" Puzon, jarosławscy strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego, uczniowie Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 5, a także wolontariusze ze Szkolnego Klubu Europejskiego EUROTEAM, działającego przy obecnej Szkole Podstawowej nr 11 (wcześniej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich).

Podczas Jarosławskiego Święta Biegowego burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz, który wraz z Renatą Chlebowską, dyrektor Wydziału Oświaty UM, Jackiem Wojtasem, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 9, Rafałem Młynarskim, dyrektorem biegów oraz harcerzami, dawali sygnał do startu, a następnie nagradzali medalami wbiegających na metę biegaczy. Oprócz medali, zwycięzcy poszczególnych biegów w kategoriach kobiety oraz mężczyźni, otrzymali puchary. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnej grochówki dla wszystkich i ciepłej herbaty.

Nowością tegorocznego biegu był I Jarosławski Bieg na Rolkach, w którym udział wzięło 21 rolkarzy. Ich umiejętności, technika jazdy, zniewalająca prędkość, a przede wszystkim niezwykłe zamiłowanie do tej formy aktywnośći fizycznej, pozwoliły na zamknięcie biegu w 10 minut. Najszybszy rolkarz, Kamil Tomaka z Rzeszowa, pokonał trasę w 5 min. 8 sekund.

Przy okazji Jarosławskiego Święta Biegowego przeprowadzona została akcja charytatywna pod hasłem „Ratujemy serce Gabrysi", polegająca na zbiórce pieniędzy z przeznaczeniem na leczenie chorej Gabrysi Dzimiry. Więcej informacji na temat problemów zdrowotnych Gabrysi możemy znaleźć w informacji Jarosławskie Święto Biegowe - Ratujemy serce Gabrysi!. Wolontariusze podczas całego święta zbierali do puszek datki z przeznaczeniem na leczenie Gabrysi, natomiast mama Gabrysi - pani Zdzisława Dzimira - dopingowała i kibicowała wszystkim uczestnikom biegów.

Podczas wręczania pucharów zwycięzcom, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, pogratulował wszystkim uczestnikom biegów, podkreślając, że to wydarzenie sportowe już na stałe wpisało się w kalendarz imprez sportowych w Jarosławiu i cieszy się ogromną popularnością. Zaprosił również na kolejną edycję, już za rok.

Patronat medialny nad biegami objęli: TVP Rzeszów, TwojaTV, POD24, Nowiny, Życie Podkarpackie, Ekspres Jarosławski, Gazeta Jarosławska.

Szczegółowe wyniki biegów wymagających wcześniejszej rejestracji elektronicznej:

IV Mini Galicja Maraton (5 km) - WYNIKI

Ćwierć Galicja Maraton (10 km) - WYNIKI

I Jarosławski Bieg na Rolkach (5 km) - WYNIKI

 

 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(04.09.2017 | aktualizacja 07.09.2017 07:28)
Fot. Barbara Brzezińska
Pani Zdzisława Dzimira, mama Gabrysi, dopingująca uczestników biegów.
Pani Zdzisława Dzimira, mama Gabrysi, dopingująca uczestników biegów.
Archiwum