Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Dzień Węgierski” w Jarosławiu

Już od kilku lat wrzesień jest miesiącem, który na stałe wpisał się do kalendarza spotkań mieszkańców Jarosławia z przedstawicielami narodu węgierskiego oraz czasem pielęgnowania i podkreślania przyjaźni polsko – węgierskiej. Podobnie było i w tym roku. Dni 9-10 września, w ramach trwającego od piątku VII Jarmarku Benedyktyńskiego, stały się wyjątkowymi dniami przyjaźni polsko – węgierskiej, zorganizowanymi przez Jarosławskie Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko – Węgierskiej we współpracy z jarosławskim Opactwem Benedyktyńskim. Historia obu narodów – polskiego i węgierskiego, wymiana kulturowa, dzielenie się doświadczeniami, są nieodzownymi elementami kultywującymi tradycję wzajemnej przyjaźni i współpracy od pokoleń.

Węgrzy zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków, w tym jarosławian. Sympatia ta opiera się na przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w twierdzeniu „Polak, Węgier dwa bratanki [...]". Stwierdzenie to podkreśla specjalne i przyjazne funkcjonowanie od wieków tych dwóch europejskich narodów.

„Węgry i Polska dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia" - słowa Stanisława Worcella wyryte na pomniku Przyjaźni Polsko - Węgierskiej przy ul. Opolskiej podkreślają właśnie ten stosunek przyjacielskiej relacji obu narodów.

Pomnik Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, kopijnik płk. Leona Czechowskiego, uczestnika i jednego z bohaterów powstań 1861 i 1863 r. oraz walk wyzwoleńczych na terenie Polski oraz Węgier, tablica i popiersie Księcia Franciszka II Rakoczego usytuowane na ścianie frontowej kościoła p.w. św. Mikołaja i św. Stanisława, kopijnik Księcia Franciszka II (autorstwa węgierskiego rzeźbiarza) na terenie Opactwa Benedyktyńskiego, to tradycyjne miejsca, przy których oba narody nawiązują do wspólnej historii, przeszłości i pamięci, a przede wszystkim spotykają się, składając wiązanki kwiatów upamiętniające bohaterów narodowych. Miejsca te są wyrazem zażyłych relacji między narodami. Postać Księcia Franciszka II jest bardzo ważna w historii działalności opactwa. To właśnie w murach klasztoru Franciszek II Rakoczy, po upadku powstania węgierskiego, znalazł schronienie i był rezydentem Jarosławia od 1703 do 1711 roku.

W minioną niedzielę (10.09), przedstawiciele władz samorządowych obu narodów, uczcili bohaterów składając symboliczne wiązanki kwiatów pod miejscami pamięci. Przy Pomniku Przyjażni Polsko - Węgierskiej oraz kopijniku płk. Leona Czechowskiego uroczyście odśpiewane zostały również hymny narodowe Węgier oraz Polski. Dodatkowo w tym roku, przy współpracy Polaków i Węgrów, otwarte zostały wystawy tematycznie związane z obydwoma narodami pn. „Monety polskie na terenie Królestwa Węgier od XVI do XVII wieku ze zbiorów Jósa András Múzeum w Nyíregyháza", „Czystą wiarą, twardą ręką. Święty Władysław, Król Węgier, krzewiciel wiary, obrońca ojczyzny", „Łąki nitką malowane" - rękodzieło artystyczne z okolic Miszkolca na Węgrzech. Na terenie opactwa znajduje się również Baszta Węgierska, będąca również symbolem trwającej od wieków przyjaźni, a w niej stała ekspozycja poświęcona Ks. Franciszkowi II Rakoczemu.

W samym zaś Jarmarku Benedyktyńskim brali również udział wystawcy i rękodzielnicy węgierscy. Można było skosztować wiele przysmaków kuchni węgierskiej, a także posłuchać tradycyjnej muzyki. Akcenty węgierskie były widoczne na każdym kroku - w uczestnikach, produktach, wystroju, powiewających flagach węgierskich, czy charakterystycznym i bardzo oryginalnym języku węgierskim. Tego dnia odprawiona została, między innymi w intencji przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian, msza św. ze wspaniałą oprawą grupy „Sarmacka Brać" z Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej Hetmana Jana Karola Chodkiewicza oraz tłumaczeniem mszy na język węgierski.

Historyczna przyjaźń jest elementem łączącym i jednoczącym oba narody, jednakże troska o teraźniejszość i przyszłość wraz z zachowaniem wzorowych relacji między narodami powinna stać się priorytetem w dalszej wspólnej relacji Węgrów i Polaków. Obecne działania i decyzje będą skutkowały w przyszłości, stąd ogromna troska obu samorządów o relacje wzajemnej współpracy i spotkania w takich dniach jak Dzień Węgierski.

W tegorocznych obchodach Dnia Węgierskiego w ramach VII Jarmarku Benedyktyńskiego udział wziął Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch. Pod Pomnikiem Przyjaźni Polsko - Węgierskiej przy ul. Opolskiej wraz z Marianem Januszem, radnym Rady Miasta Jarosławia, złożyli wiązankę kwiatów, zaś pod kopijnikiem na terenie opactwa Burmistrzowi Miasta Jarosławia Waldemarowi Paluchowi towarzyszył Tóth Vitez Tibor, burmistrz Köröm. Wśród gości znaleźli się również: dr hab. Adrienne Körmendy - Konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Rémiás Tibor, dyrektor Jósa András Múzeum w Nyíregyháza, Márton Okos, przewodniczący Báthory-Bem Hagyományörző Egyesület, członkowie Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej z prezesem Bogusławem Bulińskim, mieszkańcy oraz uczestnicy jarmarku.

VII Jarmark Benedyktyński to oprócz Dnia Węgierskiego mnóstwo wydarzeń w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa, wystawy, mała gastronomia, atrakcje dla najmłodszych, turnieje rycerskie, gry, zabawy, tańce, spektakle oraz występy zespołów, w tym zespołu „niemaGOtu", goszczącego w Jarosławiu 10 czerwca 2017 podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona Miasta bł. Michała Czartoryskiego. To także pielgrzymka biegowa - „Bieg 300. lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" na dystansie 1717 metrów od kościoła Matki Bożęj Królowej Polski do Opactwa Benedyktyńskiego. Jarmark Benedyktyński zakończył się w niedzielę, późnym wieczorem.

 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(11.09.2017 | aktualizacja 11.09.2017 07:52)
Fot. Barbara Brzezińska
Fot. Seweryn Możdżeń (3)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31