Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

42. rocznica śmierci mjr. Franciszka Przysiężniaka

W niedzielę, 1 października br. pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha po raz drugi odbyły się w Jarosławiu uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci Żołnierza Wyklętego mjr/płk Franciszka Przysiężniaka, ps. "Ojciec Jan". 42 lata temu, w 1975 roku, spoczął w rodzinnym grobowcu na jarosławskim cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej (Stary Cmentarz). Zasłużył się Ojczyźnie bohaterską walką z Niemcami i z Sowietami, w wojnie obronnej i jako dowódca oddziału AK. Został aresztowany w 1948 roku i skazany na karę śmierci, zamienioną później na 8 lat więzienia.

Już po raz drugi uroczystości z okazji rocznicy śmierci Franciszka Przysiężniaka zorganizował w Jarosławiu Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Podkarpackie we współpracy ze Stowarzyszeniem "Partyzanci Ojca Jana", w kórym działa krewny Ś.p. Franciszka - Jerzy Przysiężniak. Po mszy św. odprawionej w Jarosławskiej Kolegiacie, uczestnicy przeszli na Stary Cmentarz. Dalsza część obchodów rocznicowych odbyła się przy grobowcu rodziny Przysiężniaków.

Więcej informacji na temat postaci i losów "Ojca Jana" przeczytać można w artykule Wioletty Gut-Siudak załączonym poniżej. Z okazji 100. rocznicy urodzin Franciszka Przysiężniaka obszerny artykuł napisał również jarosławski miłośnik historii Zbigniew Zięba. Tekst dostępny TUTAJ

Tak przebiegały ubiegłoroczne uroczystości w Jarosławiu: relacja TVP3

Lokalizacja miejsca pochówku "Ojcia Jana" na Starym Cmentarzu w Jarosławiu TUTAJ

Więcej informacji na temat bitwy pod Kuryłówką 6-8 maja 1945 TUTAJ

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.10.2017 | aktualizacja 02.10.2017 13:41)
W uroczystości wziął udział wnuk Franciszka Przysiężniaka - Andrzej Łuc
W uroczystości wziął udział wnuk Franciszka Przysiężniaka - Andrzej Łuc
Pamiątkowy medal wręczany osobom popularyzującym wiedzę nt postaci i  działalności Franciszka Przysiężniaka i innych Żołnierzy Wyklętych.
Pamiątkowy medal wręczany osobom popularyzującym wiedzę nt postaci i działalności Franciszka Przysiężniaka i innych Żołnierzy Wyklętych.
Archiwum