Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…”

Takimi słowami roty ustanowionej w 1992 roku rozpoczęły się dzisiejsze (06.10) uroczystości na jarosławskim rynku. 200. żołnierzy służby przygotowawczej w obecności Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, zastępcy Wiesława Pirożka, dowódcy 14 dywizjonu artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza ppłk. Dariusza Słoty, dowódcy 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca ppłk. Janusza Gocha oraz dowódcy 1 batalionu czołgów im. płk. Józefa Koczwary ppłk. Wiesława Szczepankiewicza, poseł na Sejm RP Anny Schmidt - Rodziewicz, przedstawicieli parlamentarzystów, służb mundurowych, władz powiatowych i samorządowych, mieszkańców, rodzin oraz zaproszonych gości złożyli uroczystą przysięgę na sztandar 14 das.

Wojskowa przysięga poprzedzona była mszą św. w Kolegiacie Bożego Ciała w intencji żołnierzy służby przygotowawczej, złożeniem meldunku dowódcy, podniesieniem flagi oraz przemówieniami zaproszonych gości. Burmistrz Waldemar Paluch kierując swoje słowa do żołnierzy służby przygotowawczej podkreślił, jak ogromne zadanie staje przed wszystkimi żołnierzami, dla których służba na rzecz Ojczyzny jest ogromną dumą, radością i wyzwaniem. Nawiązał w swoim przemówieniu do własnych doświadczeń, bowiem w swoim życiorysie ma zapisaną zawodową służbę wojskową. Życzył wszystkim wytrwałości, cierpliwości, a przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej służby. Głos, oprócz zaproszonych gości, zabrała również przedstawicielka rodziców żołnierzy, podkreślając niezwykłą dumę z wyboru, jakiego dokonali żołnierze oraz jeden z szeregowych  elewów, który w imieniu wszystkich żołnierzy służby przygotowawczej podziękował za dotychczasowe przygotowanie, zaangażowanie dowódców w proces szkoleniowy, niezwykłą pomoc, zwracając szczególną uwagę na doświadczenie, profesjonalizm i ogromną wiedzę przygotowujących.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg!" - w dniu dzisiejszym dla około 200. żołnierzy służby przygotowawczej te wypowiedziane słowa nabrały szczególnego i wymownego znaczenia. To nie tylko zbowiązanie podjęte do końca życia, ale też ogromny zaszczyt i honor. Misja i działania w zakresie utrzymania bezpieczeństwa, obrona państwa i przeciwstawianie się agresji, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i obrona lokalnych społeczności, w tym m. in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych, niesienie pomocy w sytuacjach zagrażających życiu i dobytkowi, stały się priorytetem w codziennym funkcjonowaniu każdego żołnierza.

Duma, radość, a przede wszystkim poczucie odpowiedzialności, gościły w dniu dzisiejszym na twarzach żołnierzy służby przygotowawczej. Uroczysta przysięga oczywiście poprzedzona była wymaganymi szkoleniami i stosownym przygotowaniem. Kolejne etapy zdobywania wiedzy żołnierskiej oraz szkolenia przed żołnierzami. 

Na zakończenie można było zobaczyć defiladę pododdziałów oraz sprzęt wojskowy rozstawiony na płycie rynku.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(06.10.2017 | aktualizacja 08.10.2017 11:56)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum