Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

XXIII tom rocznika SMJ

Ukazał się XXIII tom Rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Publikacja jest do nabycia w siedzibie SMJ oraz w Punkcie Informacji Turystycznej CKiP. 5 października br. miała miejsce jej promocja.

Od wydania pierwszego, bardzo skromnego tomu rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia minęło już 69 lat i gdyby nie 10-letnia przerwa w działalności Stowarzyszenia, obecnie cieszylibyśmy się znacznie bogatszym zasobem roczników. Po wznowieniu w 1958 r. pracy SMJ i pojawieniu się w 1961 r. drugiego tomu publikacji przyszły kolejne, do których dołączył w tym roku najnowszy - XXIII tom. Organizacja w ten sposób, po obchodach jubileuszu 80-lecia, kontynuuje kolejne dziesięciolecie działalności wydawniczej.

Promocja książki odbyła się w miniony czwartek (5.10) w kamienicy Marysieńki - siedzibie SMJ, z udziałem prezesa Tadeusza Słowika, Jadwigi Dyr i Jana Domki z zespołu redakcyjnego, Mariana Wilusza i Antoniego Grala, którzy przybliżyli tematy swoich artykułów, członków i sympatyków SMJ. Podczas spotkania minutą ciszy uczczono pamięć, zmarłej kilka dni temu, śp. Łucji Turczak - dyrektor Muzeum Kamienica-Orsettich w latach 1973-86 oraz zmarłych w ostatnim czasie osób związanych ze Stowarzyszeniem.

XXIII tom Rocznika SMJ rozpoczyna pożegnanie Tomasza Wieczorkiewicza (zm. 2.06.2017 r. w Genewie) - członka SMJ, wielkiego przyjaciela Stowarzyszenia, zainteresowanego sprawami Jarosławia, który co roku odwiedzał miasto szczególnie mu blisko.

W dalszej części publikacja została podzielona na: Opracowania, Sylwetki i Wspomnienia. W każdym z działów poruszane są ciekawe tematy związane z odległą i współczesną historią miasta, regionu oraz postaciami, które ją współtworzyły. Przeczytamy m.in. o zagadnieniach urbanistyczno-architektonicznych Jarosławia do końca okresu staropolskiego, ambonach, zakonach żeńskich, Jarosławiu królowej Marysieńki, czy o historii lokalnego sportu w XX i XXI w. Poznamy też sylwetki np. Wandy Czartoryskiej, o. Wincentego Marii Podlewskiego, Leszka Witolda Smoczkiewicza.
Rocznik został wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Jarosław. Dostępny jest w siedzibie Stowarzyszenia oraz w Punkcie Informacji Turystycznej CKiP, Rynek 5.

 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(09.10.2017 | aktualizacja 12.10.2017 09:29)
Fot. M. Młynarska
Archiwum