Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2007 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Egipt – Izrael – Liban – Bałkany – Afganistan – Irak: tam byli żołnierze Garnizonu Jarosław

Ponad 30 lat udziału żołnierzy Garnizonu Jarosław w misjach pokojowych ONZ upamiętniono 15 grudnia 2007 r. poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Odsłonięcie tablicy przez chor. szt. Jana Łupinę i st. szer. rez. Mariana Pańko | Fot.  Adam Król
Odsłonięcie tablicy przez chor. szt. Jana Łupinę i st. szer. rez. Mariana Pańko
Fot. Adam Król
Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i Prezes Stowarzyszenia Zbigniew Broś | Fot.  Adam Król
Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i Prezes Stowarzyszenia Zbigniew Broś
Fot. Adam Król
Uczestnicy uroczystości | Fot.  Adam Król
Uczestnicy uroczystości
Fot. Adam Król
Tablica upamiętniają udział żołnierzy Garnizonu Jarosław w misjach pokojowych ONZ | Fot.  Adam Król
Tablica upamiętniają udział żołnierzy Garnizonu Jarosław w misjach pokojowych ONZ
Fot. Adam Król
Aktywny udział Wojska Polskiego w międzynarodowych akcjach w celu przywracania i utrzymania pokoju w różnych częściach rozpoczął się w 1953 r. w Korei. Później był Wietnam, Laos, Nigeria, Kambodża, Egipt, Syria, b. Jugosławia, b. Republiki Radzieckie, Rwanda, Haiti, Kongo, Zatoka Perska, Afganistan i Irak. Żołnierze naszego garnizonu w misje m.in. w Egipcie, Syrii, Libanie, Izraelu oraz byłej Jugosławii i Iraku włączyli się 20 lat później, a więc w 1973 r. W 1999 r. powstało Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło Terenowe w Jarosławiu, które upowszechnia i utrwala w społeczeństwie pokojową rolę Polski. Prezesem Stowarzyszenia jest st. sierż. szt. Zbigniew Broś. Organizowane są wystawy i spotkania w szkołach, aby ukazać piękne tradycje Wojska Polskiego.

Tablica została wmurowana na budynku Klubu Garnizonowego, tuż obok tablicy poświęconej Michałowi Zielińskiemu - twórcy piosenki „Serce w plecaku". Jej fundatorzy: Rada Miasta Jarosławia i Burmistrz Miasta Andrzej Wyczawski chcą w ten sposób przypomnieć o roli Wojska Polskiego w zapobieganiu konfliktom zbrojnym. Słowa uznania dla wszystkich uczestników misji pokojowych i humanitarnych wyraził zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn. Odsłonięcia tablicy dokonali uczestnicy misji: chor. szt. Jan Łupina i st. szer. rez. Marian Pańko.

Na uroczystość przybyli m.in.: zastępca burmistrza Stanisław Misiąg, dowódca jarosławskiej Jednostki Wojskowej 3957 mjr Dariusz Tyl. Zbigniew Broś poinformował zebranych o przyznaniu dla jarosławskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ dwóch medali przez ministra obrony narodowej Słowacji.

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(21.12.2007 | aktualizacja 21.12.2007 13:14)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31