Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Śladami Teodora Talowskiego

Dziś (18.10) w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona sylwetce Teodora Talowskiego – wybitnego krakowskiego architekta, projektanta m.in. budynku „Sokoła” oraz aresztów miejskich przy Ratuszu (obecnie siedziba Straży Miejskiej).

W tym roku przypada 160. rocznica urodzin tego znamienitego architekta. Talowski był także malarzem, co miało poniekąd wpływ na malowniczość jego stylu. Zdecydowanie większą część jego projektów obejmuje architektura sakralna, kamienice (w Krakowie jest ich aż 16), pałace, dwory, grobowce oraz wiele innych, które tworzył głownie na terenie Galicji.

W roku jubileuszowym Miejski Ośrodek Kultury, który mieści się w budynku zaprojektowanym przez tego niezwykłego architekta, ogłosił konkursy fotograficzne mające na celu upamiętnienie wyjątkowej architektury Talowskiego.

Dziś natomiast odbyła się sesja popularnonaukowa pn. „Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu Teodorowi Talowskiemu - Twórcy Gmachu „Sokoła" w 160. rocznicę urodzin".  W programie sesji po wprowadzeniu i przywitaniu przybyłych gości przez zastępcę burmistrza dr Dariusza Tracza oraz dyrektor MOK Elżbiety Śliwińskiej znalazły się trzy wystąpienia.

Pierwsze wygłosiła dr Agnieszka Mirkiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dotyczyło ono działalności patriotycznej oraz kulturalno-oświatowej „Sokoła" w Jarosławiu w latach 1901-1939.

Następnie film dokumentalny pt. „Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce" wprowadził wszystkich do kolejnego wystąpienia - Tadeusza Bystrzaka, krakowskiego artysty, projektanta i biografa T. Talowskiego, który jest w trakcie wydawania swojej książki pt. „Talowski".

Sesję zakończył Andrzej Zgryźniak z Miejskiego Ośrodka Kultury referatem pn. Od „Gwiazdy" do „Sokoła" czyli dzieje MOK 1945-2017.

Na terenie gminy Laszki także znajduje się kościół projektu architekta jarosławskiego "Sokoła", dlatego w spotkaniu udział wzieli m.in. wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz, dyrektor Zespołu Szkół w Laszkach Krzysztof Grela wraz z  młodzieżą, która brała udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez MOK.

Sesji towarzyszyła wystawa fotografii obrazująca styl architektoniczny T. Talowskiego.

 

Renata Pęcak
Kancelaria Burmistrza Miasta
(18.10.2017 | aktualizacja 19.10.2017 08:00)
Fot. Renata Pęcak
Archiwum