Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

25. jubileuszowa kwesta na Starym Cmentarzu - zebrano 7 632,78 zł

1 listopada br. w godz. 8.00-14.00 organizatorzy, współorganizatorzy i liczni wolontariusze u bram Starego Cmentarza w Jarosławiu kwestowali na rzecz ratowania zabytków jednej z najstarszych nekropolii w Europie oraz na rzecz polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, mieszkańcy Jarosławia oraz goście odwiedzający swoich bliskich pochowanych na jarosławskim cmentarzu, po raz kolejny pokazali ogromne zainteresowanie losami naszych zabytków i troskę o ich przetrwanie. Każda forma wsparcia jest krokiem przybliżającym do ocalenia kolejnych, cennych pod względem historycznym i artystycznym, pomników oraz nagrobków.

Pierwsza kwesta na naszym cmentarzu zorganizowana została w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Tomasza Kuleszy, Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Fundacji  Necropolis Jaroslaviensis. Z roku na rok liczba wolontariuszy kwestujących zwiększała się. W chwili obecnej głównymi współorganizatorami przedsięwzięcia są: Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich z przewodniczącym Tomaszem Kuleszą, działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza (wcześniej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. ks. Czartoryskich w Jarosławiu) i Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Kwestę współorganizują również Burmistrz Miasta Jarosławia, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Jaworowie na Ukrainie, młodzież i nauczyciele jarosławskich szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Kwesta trwa nieprzerwanie już od 25 lat.

W tegorocznej, oprócz samorządowców, radnych miasta i powiatu, członków SMJ, dyrekcji, nauczycieli oraz dzieci i młodzieży SP nr 11, dyrektora SP nr 9 Jacka Wojtasa, przedstawicieli oraz studentów PWSTE z rektorem prof. nadzw. dr hab. Krzysztofem Rejmanem, Bernadety Szczypty, dziennikarki Polskiego Radia Rzeszów, członków jaworowskiego oddziału TKPZL, Tomasza Kuleszy oraz Adama F. Wojciechowskiego (inicjatorów kwesty), udział także wzięli burmistrz Waldemar Paluch z rodziną oraz zastępcą Dariuszem Traczem.

Również 1 listopada, w godzinach popołudniowych, tuż po zmroku, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2025 im. ppor. Z. Zielińskiego w Jarosławiu, w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" przeprowadzili pod jarosławskimi cmentarzami akcję „Jestem widoczny - jestem bezpieczny". Rozdawali zawieszki odblaskowe oraz ulotki „Z odblaskami żyje się dłużej!!!". Głównym celem akcji było przypomnienie i uświadomienia mieszkańcom, jak cenne jest posiadanie elementów odblaskowych o zmroku, które mogą decydować o naszym bezpieczeństwie i uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na drodze w czasie, kiedy ta widoczność jest znacznie utrudniona.

Jubileuszowa 25. kwesta już za nami. Zebraliśmy 7 632,78 zł. 

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za każdą złotówkę wrzuconą do puszek, a wolontariuszom za zaangażowanie i pomoc w jej zorganizowaniu.

Więcej wiadomości na temat prac konserwatorsko-remontowych na jarosławskich cmentarzach, w tym ubiegłorocznych, można znaleźć w informacji „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie".

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(01.11.2017 | aktualizacja 02.11.2017 11:10)
Fot. Barbara Brzezińska
Emilka - jedna z najmłodszych kwestujących wolontariuszek
Emilka - jedna z najmłodszych kwestujących wolontariuszek
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30