Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Światełka pamięci na lwowskich cmentarzach

Po raz kolejny na trzech lwowskich cmentarzach: Janowskim, Łyczakowskim i Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) zapłonęły biało-czerwone znicze zebrane w Jarosławiu. Akcję zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich działające w naszym mieście. Światełka pamięci rozbłysnęły na polskich grobach jeszcze przed uroczystością Wszystkich Świętych. Do akcji przyłączyły się także miejskie placówki oświatowe – szkoły podstawowe, przedszkola oraz mieszkańcy. Dziękujemy!

Przed Dniem Wszystkich Świętych w całym Regionie trwały zbiórki zniczy na lwowskie cmentarze. Od lat biało-czerwone lampiony zapalane są na polskich grobach ludzi znanych, zasłużonych, bohaterach, ale i tych zapomnianych.

W tym roku po raz kolejny akcję prowadziło również Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu. Przyłączyły się do niej m.in. miejskie placówki oświatowe - przedszkola i szkoły podstawowe, mieszkańcy, którzy mogli przynieść lampiony do Miejskiego Ośrodka Kultury, a także szkoły w Pełkiniach i Wólce Pełkińskiej. Ponad 3000 zniczy przedstawiciele organizacji przewieźli na Ukrainę 30 października. W ich zapaleniu na lwowskich cmentarzach pomogła grupa uczniów z Gminnego Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu.

- Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, przede wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom składamy serdeczne podziękowania. Znicze zostały zapalone na mogiłach znajdujących się na trzech lwowskich cmentarzach: Janowskim, Łyczakowskim i Obrońców Lwowa (zwanym Orląt Lwowskich). Musimy pamiętać, że 1 listopada przypadała także rocznica rozpoczęcia walk o Lwów w 1918 roku. Dzięki patriotycznemu, spontanicznemu zrywowi mieszkańców miasta, a szczególnie uczniów miejscowych gimnazjów, Lwów znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego - mówi Elżbieta Rusinko, prezes jarosławskiego oddziału TMLiKP-W.

Organizacja już zapowiada kontynuację akcji.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.11.2017 | aktualizacja 02.11.2017 12:44)
Fot. Krystyna Szczypta
Archiwum
Wrzesień 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30