Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Znam i kocham mój kraj

W Miejskim Przedszkolu Nr 8 Marii Montessori prowadzone były warsztaty edukacyjne tematycznie związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycjami narodowymi i atrakcjami turystycznymi w naszym kraju. Warsztaty okazały się bardzo ciekawą lekcją historii i geografii.
Fot. Archiwum MP 8
W ramach projektu Piękna nasza Polska cała, 10 listopada w przedszkolu świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Nie była to jednak typowa akademia ale warsztaty, na których dzieci były nauczycielami i dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas zajęć w przedszkolu. Hasło przewodnie Znam i kocham mój kraj było punktem wyjścia do szeregu działań edukacyjnych, przybliżających dzieciom historię kraju, jego tradycje oraz położenie geograficzne.

Gościem honorowym był starszy kapral Mateusz Iwański, który podkreślał jak ważne jest kształtowanie przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Po podaniu komendy baczność i do hymnu, dzieci oraz zgromadzeni rodzice odśpiewali hymn państwowy.
Pierwszą lekcję poprowadziła grupa Pomarańczowa, która zaprezentowała Legendę o powstaniu państwa polskiego. Inscenizacja o zaczątkach państwowości pokazała dzielnego wodza Lecha, który wybrał miejsce na osadę, tam gdzie wspaniały orzeł zbudował swoje gniazdo. Stąd dzieci dowiedziały się dlaczego właśnie orzeł jest w naszym godle narodowym.
Grupa Niebieska przeniosła nas w czasy późniejsze. Dzieci korzystając z prezentacji multimedialnej, wyjaśniły dlaczego nasz kraj znalazł się pod zaborami i pokazały jak dzielnie walczył o niepodległość. Przedszkolaki poznały takie pojęcia jak zaborca, niepodległość, emigracja, legiony. Poznały również sylwetkę Józefa Piłsudskiego, jego dzieciństwo i działalność na rzecz ojczyzny.
Historia Polski to również kultura... Tym tematem zajęli się artyści z grupy Żółtej, którzy pięknie opisali jeden z tańców narodowych - krakowiaka. Mieliśmy okazję zobaczyć strój do tego tańca, a także poznać pochodzenie krakowiaka. Grupa taneczna zachwyciła publiczność swoim talentem i entuzjazmem, z którym zaprezentowała bardzo skomplikowane układy choreograficzne.
Następną lekcję prowadziły wspólnie grupa Czerwona i Zielona... Wyruszyliśmy w podróż po pięknej, nowoczesnej Polsce. Przedszkolaki wykazały się umiejętnością czytania mapy, wskazywały na mapie najważniejsze miasta, rzeki, góry i morze. Zwiedziliśmy w ten sposób Jarosław, Kraków, Warszawę, Bieszczady, Tatry, Sudety, Mazury i Śląsk. Wszystkie piękne miejsca, o których opowiadały dzieci można było zobaczyć dzięki prezentacji multimedialnej. Ponadto dzieci podawały najważniejsze informacje o danym rejonie, krainie czy mieście. Informacje przeplatane były poezją i piosenką związaną z tematem. Warsztaty zakończyły się wspólną zabawą rytmiczno-ruchową i wspólnym śpiewem piosenki „Kocham cię Polsko!".
Lekcja prowadzona w formie warsztatów zintegrowała wszystkie grupy przedszkolne, dała dzieciom możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami i wiedzą oraz pozwoliła na aktywny udział w budowaniu pozytywnych zachowań i postaw dzieci.

 

Janina Szajny dyrektor MP 8
Publikacja: Wydział Oświaty
(13.11.2017 | aktualizacja 14.11.2017 11:24)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31