Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Statuetka dla Mistrza Ortografii trafiła na Śląsk

X Jarosławskie Potyczki Ortograficzne były odświętne nie tylko przez jubileusz czy termin grudniowy (7.12), ale i treść dyktanda. Tekst zatytułowany „W świątecznej atmosferze" odczytała aktorka Olga Miłaszewska. Znajomość poprawnej polszczyzny oraz umiejętności ortograficzne sprawdziło 138 uczestników, w tym również zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Wśród laureatów znalazła się jedyna reprezentantka woj. śląskiego. Joanna Hawełek jarosławskie dyktando pisała po raz pierwszy, nigdy wcześniej nie była też w naszym mieście. Jarosław tak bardzo zyskał jej sympatię, że Mistrzyni Ortografii zapewniła o powrocie do nas na dłużej.
Jarosławskie Potyczki Ortograficzne co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Wśród 138 uczestników dziesiątej, jubileuszowej edycji była młodzież szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, studenci, mieszkańcy miasta, uczestnicy spoza regionu, a także zaproszeni goście. Dyktando przygotowali pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jego treść odczytała Olga Miłaszewska - aktorka filmowa i teatralna. Podobnie jak w latach ubiegłych dla sprawnej obsługi, w sprawdzaniu prac pomagała grupa polonistów z jarosławskich placówek oświatowych.

Wśród laureatów znalazła się jedyna reprezentantka woj. śląskiego. Joanna Hawełek jarosławskie dyktando pisała po raz pierwszy, nigdy wcześniej nie była też w naszym mieście. Jarosław tak bardzo zyskał jej sympatię, że Mistrzyni Ortografii od razu zapowiedziała, że wróci do nas na dłużej. Zaproszenie otrzymała również od zastępcy burmistrza Dariusza Tracza, który tego wieczoru zarówno zmierzył się z tekstem dyktanda, jak i w imieniu burmistrza Waldemara Palucha wręczał nagrody, ufundowane przez Urząd Miasta. Przed rozpoczęciem dyktanda pogratulował przedsięwzięcia. - Takie imprezy są po to, by akcentować jaką wartością są poprawna polszczyzna i kultura języka - mówił.

W przerwie, przed ogłoszeniem wyników, uczestnicy mieli okazję bliżej poznać specjalnego gościa - Olgę Miłaszewską. Aktorka odpowiadała na pytania młodzieży I LO (klasy dziennikarskiej). Dowiedzieliśmy się m.in. że jej ulubionym aktorem jest Gary Oldman, a w pracy ceni sobie warsztaty z dziećmi oraz teatr improwizowany. Ta ostatnie forma aktorce jest szczególnie bliska, ponieważ jest założycielką jednego z pierwszych teatrów improwizowanych w kraju.

Oczekiwanie na wręczenie nagród umilił też świąteczny program muzyczny i kabaretowy w wykonaniu uczniów I LO (klasy dziennikarskiej). Wydarzenie prowadziła Marta Kurpiel - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Tytułem „Jarosławskiego Mistrza Ortografii" w tym roku będą mogli się posługiwać:

Kategoria szkoły podstawowe

I miejsce - Paulina Lis (SP nr 5 w Jarosławiu)
II miejsce - Bartosz Bal (SP nr 11 w Jarosławiu)
III miejsce - Ksenia Matwijczuk (Sp nr 1)

Kategoria szkoła ponadgimnazjalna

I miejsce - Emilia Matrejek (ZSDGiL w Jarosławiu)
II miejsce - Emilia Lech (ZSDGiL w Jarosławiu)
III miejsce - Aleksandra Karcińska ( I LO w Jarosławiu)

Kategoria uczestnik

I miejsce - Joanna Hawełek (woj. śląskie)
II miejsce - Marta Bąk (Jarosław)
III miejsce - Karolina Kumka (Jarosław)

Laureaci poza honorowym tytułem otrzymali również nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez Burmistrza Miasta Jarosławia - patrona honorowego wydarzenia.

Organizatorami byli: Starosta Jarosławski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Jarosławiu.
Patronat naukowy: Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Jarosławskim Mistrzom Ortografii gratulujemy!

FOTORELACJA

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(08.12.2017 | aktualizacja 11.12.2017 15:13)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31