Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

36. Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska oraz Jarosławskie Opactwo zapraszają 13 grudnia br. na regionalne obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, które odbędą się na terenie Opactwa.

W 36. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego oraz 23. rocznicę odsłonięcia i poświęcenia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana Solidarności, jarosławianie upamiętnią ofiary, represjonowanych i więzionych za działalność opozycyjną.

Program obchodów, 13 grudnia, Jarosławskie Opactwo

O godz. 17.30 w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego abpa Adama Szala przy udziale pocztów sztandarowych, delegacji stowarzyszeń, instytucji, szkół i urzędów,

O godz. 18.30 uczestnicy będą modlili się przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana Solidarności, a przybyłe delegacje złożą wiązanki kwiatów.

Po modlitwie spotkanie z poczęstunkiem w kawiarence.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska oraz Jarosławskie Opactwo.

13 grudnia Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny organizuje kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności". W tym dniu o zapalenie świec - symbolicznych świateł pamięci - w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Symboliczne światło wolności, jako znak solidarności z Polakami, zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie Papież Jan Paweł II, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego, zwracając się do Amerykanów słowami: Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić - przypomniał w liście prezes Instytutu.

List prezesa IPN Jarosława Szarka do władz samorządowych

 

Zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób. Zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 - w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję. Można również zapalić wirtualne światło wolności poprzez kliknięcie na poniższy baner.

526x140.jpg


Kancelaria Burmistrza Miasta
(11.12.2017 | aktualizacja 14.12.2017 08:31)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31