Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Betlejemska sztafeta przekazała Światło Pokoju

18 grudnia br. na jarosławskim Rynku rozjaśniało Betlejemskie Światło Pokoju, od którego harcerską watrę rozpalili burmistrz miasta Waldemar Paluch, komendant KPP mł. insp. Mariusz Rabka oraz asp. sztab. Leszek Pelc z KP PSP. W ten sposób Światło rozpoczęło swoją drogę, by znaleźć się na wigilijnych stołach tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.

Latarenka. Świeczka. Lampion. Kaganek. Znicz. Nie ważne w jakiej formie, ważne by jeden, żywy ogień prosto z Betlejem mógł zagościć w każdym domu. Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju trafiło w minioną sobotę (16 grudnia). Nasi harcerze odebrali je po polskiej stronie Tatr. Dwa dni później (18 grudnia) Światło symbolizujące znak pokoju mogli zabrać również jarosławianie. W poniedziałkowy wieczór zostało przekazane podczas uroczystego apelu harcerzy Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki" Puzon w Jarosławiu.

- Dziękuję, że kultywujecie tę tradycję i co roku jesteście na jarosławskim rynku. My zaś przychodzimy z czystym i otwartym sercem, aby Betlejemskie Światło Pokoju przekazać naszym mieszkańcom - mówił burmistrz Waldemar Paluch, który razem z komendantem KPP mł. insp. Mariuszem Rabką oraz asp. sztab. Leszkiem Pelcem z KP PSP rozpalił harcerską watrę. Gospodarz miasta złożył również życzenia, zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Komendantka jarosławskiego Hufca hm. Wioletta Biela komentując tegoroczne hasło sztafety „W Tobie jest światło" podsumowała: - W każdym człowieku jest światło, dzięki któremu może być lepszy, mocniejszy. Naszym harcerskim zadaniem jest pełnienie służby tak, aby by to światło z ludzi wydobywać.

Poniedziałkowa uroczystość była podwójnie ważna dla druhny Izy Gołojuch, która złożyła Przyrzeczenie Harcerskie oraz otrzymała Krzyż Harcerski - najważniejszą odznakę wzorowaną na najwyższym odznaczeniu wojskowym - Krzyżu Virtuti Militari. 

Na zakończenie uczestnicy spotkali się w Sali Lustrzanej CKiP, by podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 r. w austriackim Linz. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce i tego samego dnia trafia do Krakowa oraz Częstochowy. 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(20.12.2017 | aktualizacja 21.12.2017 10:40)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31