Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Trzej Mędrcy w historycznym orszaku

W uroczystość Objawienia Pańskiego (6.01) ulicami Jarosławia przeszedł Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu prowadzeni przed barwne i z każdym rokiem coraz bogatsze korowody, wyruszyli z różnych stron miasta, by dotrzeć do symbolicznej stajenki betlejemskiej na rynku. W naszym mieście już po raz siódmy tak wyjątkowo świętowaliśmy m.in. z pocztem królów Polski, ale po raz pierwszy z Tadeuszem Kościuszko i kosynierami oraz Józefem Piłsudskim z legionistami. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło zabraknąć tak wyrazistych akcentów historycznych!
Od kilku lat 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast i miejscowości w Polsce oraz za granicą przechodzą barwne Orszaki Trzech Króli. Wydarzenie nawiązuje do polskiej, bogatej tradycji jasełkowej i pozwala rodzinnie, bardzo radośnie przeżywać jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W Jarosławiu od 2012 r. przedsięwzięcie mobilizuje różne środowiska z całego powiatu, od najmłodszych do najstarszych, a przygotowania trwają nawet kilka miesięcy. Głównym organizatorem jest ks. Prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski.

Tegoroczny orszak nawiązywał do ważnej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzem Mędrcom zmierzającym konno i na wielbłądzie do symbolicznej szopki na rynku towarzyszyły postaci historyczne: Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, czy Jan III Sobieski z Marysieńką. Były też wojska z różnych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych wojsk rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych.Po raz pierwszy w barnym orszaku podążali również Tadeusz Kościuszo z kosynierami oraz Józef Piłsudski z legionistami. W nowe role wcielili się jarosławanie - Wacław Żurawski (T. Kościuszko) oraz Marek Stokłosa (J. Piłsudski). 

Król Baltazar w niebieskim Orszaku Afrykańskim przemierzał ulice miasta z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (oo. Reformaci), Melchior w zielonym Orszaku Azjatyckim z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i Kacper w czerwonym Orszaku Europejskim z kościoła pw. Chrystusa Króla. W tym ostatnim, najliczniejszym szli goście honorowi: JE abp senior Józef Michalik oraz m.in. senator RP Mieczysław Golba, Lucjan Kuźniar - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Marcin Zaborniak - dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, burmistrz Waldemar Paluch z małżonką, zastępcy burmistrza Wiesław Pirożek i Dariusz Tracz, radni Rady Miasta, rektor PWSTE prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman, służby mundurowe, czy reprezentacja sportowców.

Wspólna trasa prowadziła od Bramy Krakowskiej przez ul. Grodzką na rynek, do symbolicznej stajenki betlejemskiej. Tam oczekiwał już czwarty Orszak Świętej Rodziny, który wyruszył z kolegiaty. Kulminacyjnym punktem uroczystości był pokłon Mędrców nowonarodzonemu Dzieciątku i złożenie darów, połamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie, które towarzyszyło również oczekującym na Orszaki. Na zakończenie burmistrz miasta Waldemar Paluch podziękował za wspólne świętowanie abp. seniorowi Józefowi Michalikowi, zaproszonym gościom oraz wszystkim obecnym na rynku. Szczególne podziękowania złożył głównemu organizatorowi ks. archiprezbiterowi Andrzejowi Surowcowi. Ze sceny popłynęły najlepsze życzenia w imieniu marszałka Władysława Ortyla. Na znak pokoju zostały też wypuszczone trzy gołębie.

Do współorganizacji Orszaku włączyli się m.in. Urząd Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Więcej zdjęć na naszym profilu FACEBOOK 

Jarosławski Orszak Trzech Króli transmitowany był na żywo. Materiał udostępniamy poniżej i zachęcamy do obejrzenia.

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(08.01.2018 | aktualizacja 09.01.2018 08:35)
Fot. Kamil Jaworski (Nowiny24)
Fot. Ewa Kłak-Zarzecka (Ekspres Jarosławski)
Archiwum
Październik 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31