Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

VI Podkarpackie Imieniny Krystyn w Jarosławiu

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch oraz Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich zapraszają na VI Podkarpackie Imieniny Krystyn, które w tym roku odbędą się w Jarosławiu w dniach 17-18 marca. Zrodzona na Podkarpaciu tradycja organizowania święta Krystyn wpisuje się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa. Do tej pory, dzięki gościnności samorządów terytorialnych, spotkania Krystyn odbyły się kolejno w Łańcucie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Przemyślu oraz Osieku Jasielskim. W tym roku, na zaproszenie burmistrza W. Palucha, Krystyny w połowie marca będą gościły w Jarosławiu.

Historia zrzeszania kobiet noszących imię Krystyna i świętujących manifestacyjnie swoje imieniny 13 marca sięga 20 lat wstecz. Wówczas to jedna z imienniczek, śp. Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, podjęła się inicjatywy zorganizowania tego przedsięwzięcia. Przez coroczne zjazdy w Katowicach, Sopocie, Kielcach, Ciechocinku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Zakopanem, Toruniu, Cieszynie, Szczecinie, Katowicach, Rzeszowie, Gdyni, Białymstoku, Karpaczu, Lublinie, Katowicach przewinęło się kilkanaście tysięcy Krystyn. Najbliższy XXI zjazd zaplanowano w Olsztynie. Na Podkarpaciu ruch Krystyn narodził się w 2012 roku i skupia ponad 400 imienniczek. Efektem jego działania jest organizacja czasu wolnego i wzajemna pomoc imienniczkom, podejmowanie wspólnych inicjatyw lokalnych, uczestnictwo w wydarzeniach, poznawanie i promowanie lokalnych środowisk, a także działalność charytatywna. Społecznym wymiarem tych wydarzeń jest stwarzanie możliwości integracji kobiet z lokalnego środowiska, które nawiązując kontakty z imienniczkami z innych regionów, promują miejscowości pięknego i otwartego Podkarpacia. W PIK corocznie uczestniczy ponad sto Krystyn z całego Podkarpacia i zapraszane Krystyny z Ciechocinka, Gdańska, Gliwic, Katowic, Lublina, Nowego Sącza, Skierniewic, Warszawy, a także z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na V Jubileuszowych PIK gościem honorowym była Krystyna Mazurówna z Paryża.

Tegoroczne Podkarpackie Imieniny Krystyn odbędą się pod hasłem "Co ma piernik do Krystyny", a symbolem VI PIK będą serca piernikowe, wykonane przez Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego. 

Serdecznie zapraszamy wszystkie Krystyny do uczestnictwa w VI Podkarpackich Imieninach Krystyn. Termin dokonywania wpłat został wydłużony do 12 MARCA 2018 roku, a szczegóły dotyczące wpłat oraz numeru rachunku bankowego znajdują się poniżej.

O ubiegłorocznym spotkaniu Krystyn, w którym uczestniczył burmistrz W. Paluch można przeczytać TUTAJ.

Program VI Podkarpackich Imienin Krystyn:

sobota, 17 marca 2018 r.

10.00 - wyjazd autokarem z Rzeszowa

11.30 - zbiórka Krystyn w Jarosławiu, pl. ks. Piotra Skargi 2 (odbiór lub zakup toczka)

12.00 - msza św. w kościele Bożego Ciała (kolegiata)

13.00 - kolorowy korowód z orkiestrą prowadzony przez Annę Ostrogską i Wilhelma Orsettiego na jarosławski rynek

scena przy ratuszu

 • powitanie przez burmistrza Jarosławia, Waldemara Palucha
 • hejnał Krystyn
 • występ Krystyny Szydłowskiej, śpiewaczki Teatru Muzycznego w Lublinie
 • nadanie godności „Krystynianin Pierwszy" i „Nasza Krystyna"
 • zdjęcie grupowe przed ratuszem

Kiermasz rękodzieła artystycznego (toczki, ozdoby wielkanocne, przedmioty dekoracyjne, maskotki) oraz miody i wyroby czekoladowe.

14.30 - Miejski Ośrodek Kultury, pl. Mickiewicza 6

 • rejestracja, wręczanie symbolu VI PIK - pierników wykonanych przez Wytwórnię Wyrobów Cukierniczych Macieja Kuźniarowskiego
 • poczęstunek
 • koncert lokalnych zespołów artystycznych
 • prezentacja Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich - prof. UR dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prezes SKP
 • wystawa zdjęć "Każda Krystyna to dziarska dziewczyna"
17.00 - zakwaterowanie Krystyn przyjezdnych w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke (opactwo), ul. Benedyktyńska 5

19.30 - bankiet z częścią artystyczną w restauracji Coloseum, Kruhel Pełkiński 72

niedziela, 18 marca 2018 r.

7.30 - msza św. w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bp.

8.30 - śniadanie w opactwie

9.30 - zwiedzanie opactwa

11.00 - zwiedzanie Jarosławia

13.00 - posiłek w opactwie

14.00 - wyjazd autokarem do Rzeszowa

Komitet Honorowy
 • prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
 • ks. prałat Marek Pieńkowski - dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu
 • gen. dyw. Fryderyk Czekaj - prezes Stowarzyszenia Honorowych Podhalańczyków

Organizatorzy: Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Jarosławskie Amazonki.

Sprawy organizacyjne

Warunki uczestnictwa w VI PIK:

 • udział we mszy św., w korowodzie i części otwartej na scenie przy ratuszu - wstęp wolny
 • rejestracja (koszty organizacyjne, poczęstunek i koncert w MOK) obowiązkowa wpłata dla wszystkich uczestników - 20 zł (R)

 • dodatkowo dla zainteresowanych

 • bankiet 55 zł (B)
 • nocleg 40 zł (N)
 • toczek 10 zł (T)
 • wystawa zdjęć "Każda Krystyna to dziarska dziewczyna" 15 zł (W)

Zdjęcia w formie elektronicznej należy przesyłać na adres    wraz z opłatą za wykonanie zdjęcia w formacie A3 i przygotowanie wystawy. Zdjęcia powinny przedstawiać sylwetkę Krystyny w dowolnym ujęciu i interesującej sytuacji. Wielkość pliku (rozdzielczość) powinna umożliwiać wydruk zdjęcia w formacie A3 (im większy plik, tym lepsza jakość zdjęcia). Można wysłać zdjęcie na wystawę bez uczestnictwa w VI PIK.

Termin: do 12.03.2018r.

Wpłata gotówkowa: Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, pl. Mickiewicza 6 lub przelewem na konto: 31 8642 1201 2025 2101 8938 0001 Komitet Organizacyjny VI PIK z dopiskiem: nazwisko uczestniczki, R (B, N, T, W)- termin wpłat do 12.03.2018.

Transport autokarowy Rzeszów-Jarosław-Rzeszów: wpłata gotówki przy wyjeździe.

Strój dwórki królewskiej obowiązujący uczestniczki VI PIK: toczek, stylowa (wieczorowa) suknia lub spódnica - długa do ziemi.

Konkurs „Rymowanki dla Krystynki" - zgłoszenia do Komitetu Organizacyjnego: Facebook, e-maile, sms-y. Finał Konkursu podczas bankietu.

Informacje o zapisach na VI PIK można uzyskać w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu (tel. 16 621 44 34, 16 300 00 92), na profilu FB Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, Krystyna Leśniak - Moczuk, kles@autograf.pl, 605 144 996 i na stronie internetowej www.krystynazrzeszowa.pl.
Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(22.01.2018 | aktualizacja 17.03.2018 16:46)
I PIK w Łańcucie | Fot. archiwum organizatora
I PIK w Łańcucie
Fot. archiwum organizatora
II PIK w Mielcu
II PIK w Mielcu
III PIK w Ustrzykach Dolnych
III PIK w Ustrzykach Dolnych
IV PIK w Przemyślu
IV PIK w Przemyślu
V PIK w Osieku Jasielskim
V PIK w Osieku Jasielskim
V PIK w Osieku Jasielskim
V PIK w Osieku Jasielskim
Archiwum