Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dni Pamięci o Holokauście

Jeszcze przez kilka dni na Podkarpaciu będą odbywać się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wczoraj (23 stycznia) takowe miały miejsce w Jarosławiu. Modlitwą i zapaleniem zniczy w symbolicznym miejscu kaźni przy murach Jarosławskiego Opactwa uczczono pamięć pomordowanych w regionie Polaków i Żydów.

Przez cały tydzień, począwszy od 22 stycznia w naszym województwie odbywają się jubileuszowe X obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jarosław po raz siódmy włączył się w uroczystości upamiętniające ofiary nazistowskiej zbrodni.

Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa w intencji Ofiar Holokaustu z Podkarpacia, podczas którego zastępca burmistrza Dariusz Tracz wraz z Wacławem Wierzbieńcem, kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów, działającego przy Uniwersytecie Rzeszowskim oraz m.in. Lucią Retman (Hajfa - Izrael), Judith Elkin (Miami - USA), Haną Nowak (Nowy Jork, USA) odczytali listę ofiar prześladowań i zagłady, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Modlitwą i zapaleniem zniczy uczczono pamięć ofiar Holokaustu w symbolicznym miejscu kaźni przy murach Jarosławskiego Opactwa.

Następnie, w auli Opactwa, świadectwami podzielili się ocaleni z Holokaustu i ich rodziny, opowiadając własne tragiczne historie z tego okresu. Częścią obchodów był również program słowno-muzyczny oraz  prezentacja multimedialna pt. "Wybitne postacie pochodzenia żydowskiego z Jarosławia", autorstwa młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Jerzego Czechowicza.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy: Te księżyce nad inną już wschodzą planetą (Stowarzyszenie Młody Mołodycz), Żydzi w Jankowicach, autorstwa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach.

 

 

Monika Sadurska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(24.01.2018 | aktualizacja 30.01.2018 08:32)
Fot. Monika Sadurska
Archiwum
Styczeń 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31