Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wyróżnienie za odwagę

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarosławiu, Nikola Kamińska wykazała się niezwykłym opanowaniem w chwili zagrożenia życia. Gdy w poniedziałek (15.01.2018 r.) wieczorem, matka dziewczynki zasłabła po kąpieli, 10-latka natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy 112. Za odwagę oraz odpowiedzialność jakimi się wykazała otrzymała od burmistrza Waldemara Palucha podziękowania, gratulacje i upominki.

- Na szczególną pochwałę zasługuje postawa i zachowanie Nikoli, która pomimo zaistniałych okoliczności, wykazała się bardzo duża odpowiedzialnością, nie spanikowała i wiedziała jak się zachować w tak trudnej sytuacji. Jej błyskawiczna reakcja pozwoliła zapobiec ogromnej tragedii. Nie każdego stać na tak bohaterską postawę, tym bardziej w tak młodym wieku. To przykład do naśladowania - mówił burmistrz Waldemar Paluch podczas apelu szkolnego zorganizowanego specjalnie dla małej bohaterki.

10-letnia dziewczynka uratowała życie swojej mamie dzwoniąc na numer 112. Do zdarzenia doszło 15 stycznia. Wieczorem, matka dziewczynki zasłabła po kąpieli, Nikola natychmiast zaalarmowało rodzinę i zadzwoniła pod numer alarmowy. Policjanci otrzymali informację o tym zdarzeniu z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Na miejscu interweniowali strażacy, pogotowie ratunkowe i policjanci. Strażacy ewakuowali z mieszkania kobietę i udzielili jej pomocy. Poszkodowana została zabrana do szpitala. Dziewczynce nic się nie stało. Strażacy zmierzyli poziom tlenku węgla w powietrzu. Urządzenie pomiarowe wskazało bardzo duże stężenie toksycznego czadu w łazience. Jak się okazuje, gdyby nie szybka i odpowiedzialna reakcja dziewczynki, to zdarzenie mogłoby skończyć się tragicznie.

W środę, 24 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1 zwołany został apel, podczas którego Nikola Kamińska, odebrała od burmistrza Waldemara Palucha podziękowania i gratulacje za odwagę oraz odpowiedzialność, jakimi się wykazała. Otrzymała również upominek - plecak, a w nim: książki, grę planszową, wejściówki do kina, Podziemnego Przejścia Turystycznego, na lodowisko. Małej bohaterce gratulacje złożyli również: zastępca burmistrza Dariusz Tracz; dyrektor Wydziału Oświaty UM, Renata Chlebowska; przedstawiciele policji i straży pożarnej oraz dyrekcja szkoły.

W wydarzeniu uczestniczyli rodzice Nikoli.

Monika Sadurska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(25.01.2018 | aktualizacja 25.01.2018 15:14)
Fot. Monika Sadurska
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31