Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Piosenki „wolnej” Polski na 100-lecie Niepodległej

Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja do wspólnego świętowania. W sobotę (21 kwietnia), znakomitym koncertem zostały zainaugurowane miejskie obchody rocznicy. Wszystkich zgromadzonych w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przywitał zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, Dariusz Tracz.
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk

Koncert zatytułowany „Piosenki „wolnej" Polski" był hołdem dla polskiej kultury. W utworach skomponowanych przez takich twórców jak W. Szpilman, W. Lutosławski, czy H. Wars, świętowaliśmy dorobek muzyki polskiej, wolnej i niezależnej.

Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in.: „Lata 20. lata 30.", „Ja się boję sama spać", „Jej portret", w wykonaniu wspaniałych artystów. Przed zebraną w sali koncertowej publicznością wystąpiły solistki: Natalia Cieślachowska-Trojnar, Jadwiga Kot-Ochał, którym towarzyszył kwartet smyczkowy „Lejdis" w składzie: Natalia Musz, Natalia Kmita, Aleksandra Jarosińska, Joanna Paluch oraz Łukasz Magdziak przy fortepianie. Koncert poprowadził Jan Dzierżak.

Artystów, zaproszonych gości oraz publiczność zgromadzoną w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, przywitał zastępca burmistrza Dariusz Tracz, który w przemówieniu przypomniał: - (...) Dziś, nasze pokolenie, świadome że niepodległość nie jest dana bezwarunkowo i raz na zawsze, pomne lat okupacji niemieckiej i czasu PRL, świętuje setną rocznicę odzyskania wolności w 1918 roku, jako wydarzenia radosnego, upragnionego, ale też zobowiązującego. Zobowiązującego do ciągłego stania na straży tego odzyskanego skarbu. To nasz wspólny, wielki obowiązek w skali kraju, ale mający swój wymiar również tu, w naszej małej Ojczyźnie, w naszym mieście.

Ważnym wsparciem w przygotowaniach wydarzeń rocznicowych, będzie grono ponad czterdziestu osób z różnych środowisk, które przyjęły zaproszenie Burmistrza Miasta Jarosławia do udziału w Komitecie Honorowym Obchodów 100-lecia Niepodległości RP w Jarosławiu. Dziękujemy za to zaangażowanie i aktywne włączanie się w przygotowania.

Wszystkich Państwa zachęcamy do udziału w naszym jarosławskim konkursie na ilustracje do śpiewnika patriotycznego, który wydamy z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Szczegóły na temat konkursu przedstawimy niebawem na stronach internetowych miasta i plakatach.

Koncert Piosenki Wolnej Polski, który za chwilę rozpoczniemy, inauguruje w Jarosławiu obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jest pierwszym z cyklu wielu wydarzeń, uroczystości, spotkań upamiętniających ten wspaniały Jubileusz.

Właśnie koncert piosenki jest najlepszą formą rozpoczynającą obchody! Cóż bowiem tak znakomicie jak muzyka, wprowadza w atmosferę święta i radości? Cóż lepiej niż piosenka z dawnych lat przywołuje wspomnienia i nastroje chwil minionych? Co  bardziej  szczerze jednoczy, niż wspólny śpiew i muzykowanie? A zatem świętujmy wspólnie radosną rocznicę przy polskiej muzyce!

 

Sobotni koncert był pierwszym z wydarzeń w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 1918-2018. Harmonogram wydarzeń, które będę uświetniały tę rocznicę, jest dostępny na stronie www.jaroslaw.pl w zakładce NIEPODLEGŁA.

Zapraszamy do wspólnego świętowania. „JaroSŁAW NIEPODLEGŁĄ"!

 

Aleksandra Toczek-Borysiuk, CKiP

 

 

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(23.04.2018 | aktualizacja 24.04.2018 14:58)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31