Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Sesja naukowa poświęcona prof. M. Gębarowiczowi

Są osoby, które swoim życiem i dokonaniami zasłużyły na wieczną pamięć, ale niestety giną w mrokach dziejów. Jedną z nich jest postać wyjątkowa – prof. Mieczysław Jan Gębarowicz (1893-1984) - uczony, humanista, historyk sztuki o europejskiej sławie, autor wielu cennych publikacji naukowych, patriota, strażnik dóbr kultury we Lwowie. Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu z prezes Elżbietą Rusinko, postać ta została wydobyta z zapomnienia i należycie uhonorowana. Rada Miasta Jarosławia, na wniosek Towarzystwa, jednogłośnie uchwaliła rok 2018 ROKIEM MIECZYSŁAWA GĘBAROWICZA w naszym mieście. W najbliższy czwartek (24 maja) zapraszamy na sesję naukową poświęconą Profesorowi.

...nadająca sens życiu praca w poszukiwaniu prawdy, z pełnym poczuciem odpowiedzialności moralnej, pozostanie zasadniczym warunkiem działania dla każdego, kto nie chce, aby imię jego przeszło bez echa, jako pusty dźwięk".

Mieczysław Gębarowicz


Burmistrz Miasta Jarosławia, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Prezes Towarzystwa Miłosników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu zapraszają na sesję naukową poświęconą postaci prof. Mieczysława Gębarowicza.

 

PROGRAM SESJI
24 maja, godz. 10.00, Aula Niebieska Biblioteki PWSTE

godz. 10.00 - uroczyste rozpoczęcie,
godz. 10.15 - prof. Maciej Matwijów (Uniwersytet Wrocławski) - Patriotyczny wymiar drogi życiowej i działalności M. Gębarowicza,
godz. 10.15 - dr Marta Pękalska (Zakład Narodowy im. Ossolińskich) - Współpraca pomiędzy Ossolineum, a instytucjami lwowskimi,
godz. 11.15-11.30 - przerwa,
godz. 11.30 - dr Łukasz Koniarek (Zakład Narodowy im. Ossolińskich) - Dwa stulecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich,
godz. 12.00 - Artur Dobrucki (TMLiPKPW) i dr Teresa Fabijańska-Żurawska - Wspomnienia o prof. Mieczysławie Gębarowiczu,
godz. 12.30 - dyskusja, wnioski, zakończenie sesji.

Kim był Profesor?

Urodził się w Jarosławiu, w rodzinie inteligenckiej, z którą kilkukrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, ale od momentu rozpoczęcia studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego (studiował historię powszechną i historię sztuki) życie związał ze Lwowem, miastem które kochał, w obronie którego walczył jako żołnierz w1918 roku, w którym ofiarnie pracował i, mimo uciążliwości, żył do końca swoich dni. Dzięki pracowitości, solidności i zaangażowaniu piął się po szczeblach kariery naukowej - od asystenta Katedry Historii Polski Uniwersytetu Jana Kazimierza (1920) do profesora tytularnego na Wydziale Humanistycznym tegoż uniwersytetu - i kariery zawodowej, od posady kustosza muzeum Lubomirskich do stanowiska dyrektora Zakładu Narodowego Ossolineum.

Profesor Gębarowicz, po agresji radziecko-niemieckiej, z ogromnym poświeceniem a nawet narażaniem życia, używając różnych metod przygotował do wywiezienia z okupowanego Lwowa tysiące najcenniejszych dla kultury polskiej zbiorów Ossolineum. Dzięki niemu ocalały dzieła największych polskich poetów i pisarzy, m.in. rękopisy A. Mickiewicza, J. Słowackiego, H. Sienkiewicza, W. St. Reymonta, S. Żeromskiego, A. Fredry, T. Różewicza oraz rysunki, ryciny i numizmaty.

Po zakończeniu II wojny światowej, po której obszar kresów będących częścią Rzeczypospolitej został oderwany od Polski, ubiegał się o rewindykację polskich dóbr kultury narodowej.

O autorytecie i pozycji społecznej profesora Gębarowicza świadczą przydomki: „Ostatni strażnik polskich dóbr kultury we Lwowie" i „Papież Polonii lwowskiej ". Nie sposób przecenić jego zasług dla nauki i kultury polskiej.

Wydarzenia Roku Profesora Mieczysława Gębarowicza w Jarosławiu przybliżą życie i dzieło tego wielkiego Polaka. Obchody rozpoczęły się 9 marca spotkaniem z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. 24 maja zapraszamy na sesję popularno-naukową z udziałem prof. M. Matwijowa i pracowników ZN im. Ossolińskich (PWSTE); od 24 maja do 5 czerwca będzie udostępniona publiczności wystawa „Litteris et Artibus - 200 lat Ossolineum" (hol biblioteki PWSTE); we wrześniu, dla uczniów szkół średnich, zostanie ogłoszony konkurs na prezentację multimedialną przedstawiającą, w najszerszym zakresie, postać M. Gębarowicza. Od maja będzie funkcjonować strona internetowa poświęcona profesorowi. Obchody zwieńczy odsłonięcie, 24 października, tablicy pamiątkowej (CKiP) oraz nadanie wybitnej osobowości profesora Orderu Orła Białego, jeżeli skierowany do Prezydenta RP wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony.
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach Roku Mieczysława Gębarowicza! 

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.05.2018 | aktualizacja 24.05.2018 12:42)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30