Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Nie krzywdź! – Pierwsza Parada Psów w Jarosławiu

„Nie krzywdź” – pod takim hasłem 27 maja br. ulicami Jarosławia przeszli ze swoimi podopiecznymi miłośnicy zwierząt, manifestując niezadowolenie i brak zgody na krzywdzenie czworonożnych przyjaciół.

Pierwsza Parada Psów zorganizowana przez Obywatelską Radę Kultury „Orka" przeszła ulicami Michalovską, Lubelską, Grunwaldzką, Słowackiego na stadion miejski przy ul. Piekarskiej, gdzie zorganizowany został piknik, poświęcony w całości tematyce zwierząt, ochronie ich zdrowia, niekiedy życia i trosce o bezpieczeństwo. W swoim przesłaniu nie odnosiła się jedynie do psów, ale także do pozostałych istot, w tym kotów, czy ptaków.

Parada poprzedzona była inauguracyjnymi wystąpieniami na scenie pod jarosławskim ratuszem. Korneliusz Polit, radny miasta Jarosławia, zabrał głos w imieniu organizatorów - Obywatelskiej Rady Kultury "Orka", natomiast Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty UM Jarosławia, zabrała głos w imieniu burmistrza, Waldemara Palucha.

Piknik, prelekcje, konkursy, a przede wszystkim parada różnej maści i wielkości psów, a także pokaz psich umiejętności, zdominowały niedzielne przedpołudnie. Jak obchodzić się z psem, profilaktyka zdrowotna zwierząt, jak tresować psa, zioła wśród nas - to tematy pogadanek w trakcie pikniku, konkursy m.in. na fraszkę nt. zwierząt oraz na najmniejszego i największego psa.

Warunkiem uczestnictwa w paradzie było zapoznanie się i przestrzeganie regulaminu, który określał podstawowe zasady obowiązujące właścicieli zwierzaków, takie jak m. in. posiadanie zaświadczenia o szczepieniu psa przeciw wściekliźnie, konieczność prowadzenia psa na smyczy, czy zadbanie o porządek wokół swojego pupila.

Pierwsza edycja zgromadziła bardzo wielu miłośników psów - około pół tysiąca i niemal dwustu czworonogów.

Dla większości właścicieli pies jest traktowany jako członek rodziny z pełnymi prawami do godnego, spokojnego i radosnego w niej funkcjonowania. Pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje odnośnie złego traktowania zwierząt, przykłady ich porzucania w okrutny sposób, bestialskiego traktowania, oddawania do schronisk przy pojawieniu się pierwszych problemów, topienia szczeniąt czy kociąt, przyczyniły się do podniesienia alarmu wśród miłośników zwierząt i stanowczego oraz głośnego wyrażenia swojego sprzeciwu przeciwko takiemu traktowaniu.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". Jednoznacznie określa to miejsce zwierzęcia w społeczeństwie i jakiekolwiek nadużycia wobec zwierząt ze strony człowieka powinny być natychmiast piętnowane i karane. Ustawa w dalszej części gwarantuje zwierzętom humanitarne traktowanie, a także określa obowiązki wobec zwierząt, reguluje zakazy i przepisy karne w przypadku łamania obowiązujących zasad. Niemniej jednak, jak głośno podkreślali uczestnicy parady, rzeczywistość jest zupełnie inna, gorsza, a przede wszystkim niezrozumiała. Stąd ich mobilizacja i zaangażowanie na rzecz tych, którzy nie mogą samodzielnie dopominać się swoich praw oraz egzekwować zasad i warunków zagwarantowanych im w ustawie. Pomysł na to, aby zamanifestować i zaapelować do wszystkich, że zwierzę to istota żyjąca, czująca, przeżywająca.

„Bądź bratem, a nie katem", „Kochaj mnie", „Dom bez kota, to głupota", „Kocham swego psa, bo to moja pociecha", „Pies darzy cię wiernością, obdarz go miłością", „Nie bij!", „Przytul zwierzaka", „Miski pełne wody", „Woda dla ptaków w upały", „Nie krzywdź zwierząt!", „Człowiek + zwierzę = rodzina", „Kot to też człowiek", „Pies to też człowiek", „Woda dla psów latem" i wiele innych, to hasła, które znalazły się na transparentach niesionych przez uczestników Pierwszej Parady Psów w Jarosławiu.

Na stadionie nie zabrakło stosownego powitania głównych uczestników marszu - psów - miską zimnej i niezwykle potrzebnej w tym gorącym dniu wody, salonu fryzjerskiego dla zwierzaków, czy namiotu z poradami weterynaryjnymi, których udzielał lek. wet. Jacek Gajda, dmuchanych placów zabaw dla dzieci, kiermaszy z zabawkami i słodyczami, a przede wszystkim licznych konkursów.

Piknik rozpoczął się konkursem na najfajniejszą fraszkę poświęconą milusińskim, podczas którego jury w składzie Renata Chlebowska, Paweł Kozioł oraz Krzysztof Kubaszek, wybrało dwie fraszki poświęcone kotom oraz jedną dedykowaną psom. Swoją fraszkę zaprezentował również jeden z organizatorów parady - Zbigniew Polit. Wybrano również trzy najbardziej trafne i niezwykle pouczające hasła na niesionych transparentach i tutaj wszystkie trzy miejsca trafiły do przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu. Lek. wet. Jacek Gajda, oprócz praktycznych porad dotyczących wychowywania psów, zwrócił się z prośbą do wszystkich właścicieli, aby szczególnie zwracali uwagę na poblemy psów z sercem, które są częste i niezwykle niebezpieczne dla zwierzaków oraz estetyką uzębienia, z reguły zaniedbywaną i bagatelizowaną.

Wszyscy nagrodzeni w konkursach otrzymali nagrody książkowe ufundowane m. in. przez Burmistrza Miasta Jarosławia. Uczestnicy parady mieli możliwość zaprezentowania przeróżnych umiejętności swoich pupili. Obok tych profesjonalnych, jak warowanie, podawanie łapy, przebijanie piątki, chodzenie koło nogi, reagowanie na polecenia, znalazły się też te mniej profesjonalne. Małe właścicielki suni o imieniu Luna zdobyły sympatię publiczności umiejętnością tańczenia suczki, czy „brakiem posłuszeństwa". Maja zaprezentowała umiejętność chodzenia pupila koło nogi, a kolejny piesek pokazał umiejętność gry w piłkę.

Podczas imprezy promowana była także bezpłatna akcja czipowania psów, prowadzona przez Urząd Miasta Jarosławia w ramach „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Jarosławiu na rok 2018". Dzięki akcji można zadbać o większe bezpieczeństwo pupila, zapobiec w przyszłości ewentualnej kradzieży psa, czy zagwarantować łatwość odnalezienia właściciela psa w przypadku zagubienia, możliwość podróżowania po krajach UE, a także uzyskać zwolnienie od opłaty za posiadanie psa. Akcja rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do końca roku lub do wyczerpania posiadanych mikroprocesorów. Ulotki informacyjne dotyczące akcji rozpropagowywali wśród uczestników harcerze i organizatorzy parady.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Jarosławia.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(28.05.2018 | aktualizacja 28.05.2018 07:42)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31