Aktualności / wydarzenia

„Powstała by żyć” w Jarosławiu!

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają na otwarcie wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Otwarcie wystawy odbędzie się 3 sierpnia br. o godz. 12.00 na jarosławskim rynku.
Wystawa na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. | Fot.  Źródło: www.ipn.gov.pl
Wystawa na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.
Fot. Źródło: www.ipn.gov.pl
Fot. Źródło: www.ipn.gov.pl
Fot. Źródło: www.ipn.gov.pl
Fot. Źródło: www.ipn.gov.pl

Premiera prezentacji wystawy odbyła się w czerwcu na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W lipcu ekspozycja dostępna była w Rzeszowie. Jarosław jest trzecim miastem w Polsce, gdzie będzie można przez cały sierpień oglądać niepodległościową wystawę plenerową.

Instytut Pamięci Narodowej o wystawie: Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia też zarys towarzyszącej walce intensywnej działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Traktatu Wersalskiego, kończącego I wojnę światową.

Na wystawie ukazano proces narodzin państwa polskiego, rozpoczęty w listopadzie 1918 r., w tym formowania się jego demokratycznego ustroju, zwieńczonego uchwaleniem przez Sejm Ustawodawczy konstytucji z 17 marca 1921 r. Przypomniano okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej - w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński i Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, przypieczętowane Traktatem Ryskim z 18 marca 1921 r. Odrodzona w ten sposób, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita miała wielokulturowy i wieloetniczny charakter - zamieszkiwali ją obok Polaków także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inne mniejszości.

Zapraszamy do zwiedzania!

 


 

 

Renata Pęcak
Kancelaria Burmistrza Miasta
(01.08.2018 | aktualizacja 06.08.2018 14:04)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65